89 afwisselend per maand en per twee maanden verschijnen, hetgeen door het Béstuur beter geacht werd dan het blad nog dunner te maken. In het vorig jaar werd reeds de inhoud van 16 pagina's tot 12 teruggebracht. Aan copie was steeds geen gebrek, terwijl de voorzitter en de secretaris de vaste ru brieken verzorgden. Wij spreken de hoop uit, dat het blad Heemschut kan blijven bestaan als band tusschen het Bestuur en de leden. De beide commissiën van den Bond Heemschut, genaamd De weg in het Landschap en Het Dorp, deden nuttig werk. De secretarissen zullen daaromtrent hun verslag uitbrengen. De werkzaamheden van den Bond Heemschut werden door de tijdsomstandigheden belemmerd. Veel natuurschoon aan de duinen en aan de boomen leed schade, zonder dat daartegen iets te doen was. Niettemin kon nog veel goed werk geschieden. Ontsierende reclame. Dit aloude vraagstuk, dat in Nederland-voor een goed deel verwonnen is, had de algemeene belangstelling. Amsterdam ging weder voor. Tallooze aanplakpapieren, aangebracht op plaatsen waar dit ingevolge bestaande voorschriften verboden is, werden vanwege de stadsreiniging met de stoomspuit verwijderd; dit gaf de stad een belangrijk beter aanzicht. De verordeningen op re clameborden en dergelijke tegen huizen werd nageleefd, 'zoodat men heeft kunnen gadeslaan dat langs het Damrak, aan den Dam en op andere punten vele ontsierende borden verdwenen zijn. Zelfs werd de verordening tegen ontsierende reclame herzien en aangevuld, zooals in het Maandblad werd vermeld, welke vermelding bedoeld is als een voorbeeld voor andere steden. Ook het Departement O. W. K. werkte mede om de ontsierende reclame te beteugelen, door eenheid voor te bereiden in de Provinciale verordeningen, waardoor er feite lijk geen plek in Nederland zal zijn waar de reclamant vrij zijn lusten zal kunnen bot vieren, althans wanneer alle Gemeentebesturen de verordeningen naleven. Op tal van plaatsen werden ontsieringen van reclame in overleg weggewerkt. De molens staan thans wel sterk in het middelpunt van de belangstelling. Terwijl er in den aanvang van Heemschut's bestaan twijfel bestond of de Nederlandsche molens kon den blijven bestaan in den ongelijken strijd tegen den motor, heeft de tijd geleerd dat dit toch wel het geval is. Dit is in hoofdzaak het werk geweest van de Vereeniging de Hol- landsche molen, die de technische verbetering van den molen ter hand nam. Nu dit vraagstuk goeddeels gewonnen- is, zal een nieuw arbeidsveld betreden moeten worden: de aesthetische verbetering van den molen, want vele molens zijn ontsierd door aanbouwen of nabijgelegen bouwsels. Een noviteit is. dat hier en daar de molenberg vervangen wordt door een pakhuis, waarvoor tot nu nog geen fraaie oplossing ge vonden is. Heemschut heeft, voor zoover dit mogelijk was, voor eiken herstelden molen een kleine bijdrage ter aanmoediging gegeven, tot in de laatste vergadering een verzoek ter tafel kwam van den Heer F. van RyckevORSEL, den molenredder, die voor 10 molens tegelijk bijdragen vroeg. Om daaraan te voldoen zullen er eerst 100 nieuwe leden bij moeten komen. Het Departement O. W. K. gaf krachtigen steun, indirect door een algemeen verbod tegen het sloopen van molens en direct door het verleenen van bijdragen in de her stelling. Hierdoor kon menige molen gered worden, die ongetwijfeld voor vele jaren het Nederlandsche landschap kan blijven sieren.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 7