88 32ste JAARVERSLAG VAN DEN BOND HEEMSCHUT oorlog verwoeste of voor oorlogsdoeleinden afgebroken stadsdeelen en dorpen niet al het geld verslinden, dat tot nog toe nog vrij rijkelijk stroomde voor restauraties en aesthetische verbeteringen? Ik zou mij misschien over dit alles minder ongerust maken, als de wind in dezen tijd wat bescheidener in onze zeilen blies. Maar, laten wij hopen dat ik wat te pessimistisch ben. De Heemschutgedachte zal zich na den oorlog moeten laten gelden, meer dan ooit. De opbouw van afgebroken stadsdeelen zal verricht moeten worden, niet slechts onder de vaan van de utiliteit, maar ook onder die van de schoonheid. Onzen stedebouwers en architecten ligt een prachtige taak te wachten: men denke slechts aan den opbouw van Rotterdam en Den Haag en van onze badplaatsen, die tot nog toe van een vaak ontstellende leelijkheid waren. Onze taak zal het zijn, het vuur brandende te houden en te trach ten inzinking in de belangstelling na den oorlog te voorkomen. In de oprechte hoop, dat zoo de tegenwoordige toestanden blijvend een goede werking mogen uitoefenen in de richting van ons streven, het verdedigen van de schoonheid van ons vaderland, open ik deze 32e Algemeene Vergadering van onzen Bond. J. A. BIERENS DE HAAN. VAN SEPTEMBER 1942 TOT SEPTEMBER 1943 Bestuur. Het Dagelijksch Bestuur, bestaande uit zeven personen, onderging dit jaar geen wijzigingen. De vergaderingen werden steeds op den eersten Woensdag van de maand te Amsterdam gehouden, regelmatig mef een uitgebreide agenda. Ten einde de dagelijks voorkomende zaken vlot af te doen, kwamen voorzitter en secre taris steeds eens per week bijeen. Op 4 Juni 1943 overleed te Oegstgeest de oud-voorzitter Prof. Dr Laurentius Knappert, wiens nagedachtenis wij hier willen eeren. De Heer Dr G. Brouwer bedankte voor het bestuurslidmaatschap omdat hij de ver gaderingen in den regel niet kon bijwonen. Het getal bestuursleden is daardoor van 28 personen op 26 gekomen. Leden. In den kring van gewone leden de vereenigingen werden opgenomen het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, de Oudheidkundige Vereeniging Flehite te Amersfoort, de vereeniging Oud Utrecht te Utrecht, de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Alkmaar, de buurtvereeniging Oud Sloten te Sloten bij Amsterdam en de Vereeniging voor vreem delingenverkeer te Hellendoorn. Het aantak gewone leden (vereenigingen) kwam daardoor van 54 op 60. Het getal der donateurs in hoofdzaak Gemeentebesturen en Provinciale Besturen kwam door toetredingen van 47 op 50. Erbij kwamen de Gemeentebesturen van Edam, Nieuwkoop en Doorn. Het getal der buitengewone leden (personen) neemt sterk toe, waarschijnlijk onder invloed van de Heemschut serie en kwam sedert het vorige jaarverslag van 316 op 400, een vermeerdering in een jaar van 27 ondanks enkele bedankjes door de tijdsomstandigheden. Het Maandblad bleef tot nu steeds verschijnen, alhoewel dit niet zonder moeilijk heden plaats had. Eenige weken geleden kwam echter het bevel af, dat de hoeveelheid papier tot 60 bezuinigd moet worden. Om hieraan te voldoen, zal het blad nu

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 6