No 10/11 UCClVICr'UT TT 1943 MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT 20e JRG JTlr ;l 1 OCT/NOV WAT HEEMSCHUT' S AANDACHT HAD De jaarvergadering, de Algemeene vergadering, werd dit jaar te Amster dam gehouden wegens de moeilijkheden om elders bijeen te komen. Niettemin was het bezoek heel bevredigend. De presentielijst telt 71 personen, deels vertegenwoordigers van vereenigingen, deels leden. De geheele vergadering, de verslagen, de besprekin gen, waren in opgewekten zin, zoodat de vergadering als geslaagd te beschouwen is, vervuld van de kracht om vol te houden en op te bouwen. Een prettig slot vormde het bezoek aan de keurige tentoonstelling Amstel, Vecht, Zaan, voorafgegaan door een uiteenzetting van den Heer J. R. Koning over het aloude kolfspel, dat daarna op.de kolfbaan van de tentoonstelling werd beoefe-nd door ervaren spelers uit de Noordhollandsche dorpen en door de onervaren heemschutters. Juist het gezamenlijk vertoeven bevordert zoozeer de saamhoorigheid. Te Utrecht ontstond een Stichting Utrechtsch Monumentenfonds, een instelling welke begint met eeri klein kapitaal, fn hoofdzaak door de Gemeente verschaft; de bedoeling is, dat de geldmiddelen van vele zijden bijeengebracht zullen worden, om daardoor mede te werken aan de instandhouding van architectonische monumenten in de stad Utrecht. Omtrent de ontsiering langs de spoorbaan BussumHilversum had een bespreking plaats met de Nederlandsche Spoorwegen, waarbij ook het Gooisch Natuurreservaat was vertegenwoordigd. Het resultaat was zeer bevredigend. Zoodra daartoe de ge legenheid is, zal in den bestaanden toestand verbetering worden gebracht. Omtrent den kerktoren te Katwijk aan Zee kan worden medegedeeld dat de houten spits vakkundig uit elkaar genomen is om te zijner tijd weder in elkaar gezet te kunnen worden. Of de oude baksteenen vuurtoren ter plaatse behouden kan worden, is nog niet bekend. De algemeene verbetering van het stadsgezicht trekt steeds meer de aandacht. Vooral nu het bouwen verboden is. Want opknappen, herstellen, schoonmaken, voegen, schil deren is geen bouwen. Het is opmerkelijk hoeveel gevels er worden opgeknapt, veelal bescheiden monumenten, niet fraai genoeg om op een monumentenlijst te prijken, maar goed in hun eenvoud. Tevens is te zien hoeveel de uitvoerders van deze werkzaam heden geleerd en afgekeken hebben van de architecten die hun ervaringen hebben opgedaan bij de restauratie van echte monumenten. Er blijkt zoo duidelijk uit, hoe veel het goede voorbeeld doet, terwijl vroeger al maar gewaakt moest worden tegen verkeerde behandeling, zooals afhakken van verf van natuursteen, waardoor de ,,huid" verloren ging;, juist 't eenige wat men van een bouwwerk te zien krijgt en wat authentiek is. Ook de samenstelling van mortel voor voegwerk waarin geen cement toegepast moet worden, is van belang. Het is verheugend gade te slaan hoe goed eenvoudige bouwers hun werk zonder verdere leiding nu reeds doen. Secr. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 3