95 BOEKBESPREKING Petra Clarijs, Een eeuw Nederlandsche woning, uitgave Querido. Dit boek is een verheugenis Terwijl alle kunstgeschiedenisboeken eindigen om en bij 't jaar 1800 met de boodschap erbij dat daarna niets goeds meer gemaakt is, behandelt dit boek juist dit verguisde tijdperk. De niet lang geleden in het Amsterdamsche Stedelijk museum gehouden tentoonstelling In Holland staat een huis, waar Mej. Clarijs tal van rond gangen leidde, zal van invloed geweest zijn op de totstandkoming van dit boek. Het vertelt eerst als aanlooper iets van de Empirekunst, dan de vereenvoudiging van het Empire dat daarna kwam, dan de eenvoud van het interieur van 18201840, ver volgens de romantische neigingen tot 1850 en het teruggrijpen naar oude stijlen tot 1870 om tenslotte uit de daarop volgende wanorde het ontstaan gade te slaan van deugdelijke en fraaie meubelen en kamers uit den aanvang der twintigste eeuw, met als besluit de invloed van de machine. Dit boek is niet genoeg te loven als een eersteling op het gebied van de waardeering voor het goede uit wat de 19e eeuw bood; op het gebied der kunsthistorie van dit tijdperk kostelijk pionierswerk. De Heer Fred. Thomas heeft ons verblijd met een nieuw boek, waarvan de titel Een liefde in Staphorst doet vermoeden dat het niet veel te maken heeft met Heem- schut's gezichtskring. Maar dat blijkt toch anders te zijn. Het boek geeft op char mante wijze een inzicht in een stuk Nederlandsche folklore, waarvan wel meer litera tuur is, doch geheel anders van opvatting. Het geeft ons niet alleen iets van de kleedij en de huizen van Staphorst met omgeving, maar tevens een dieper inzicht van de taal, de gebruiken en van al datgene wat van geslacht op geslacht in de besloten menschengroep is geweest en gebleven, hen behoedende voor nivelleerende invloe den en hen tot een gaaf volk bijeen houdend 't Is een lief boek van schoone taal. D. A. Daamen's Uitgeversmaatschappij zorgde voor een keurige typografische uit voering. A. K. NIEUWE LEDEN Als lid trad toe de Buurtvereeniging Oud-Sloten te Sloten N.-H. Als buitengewoon lid traden toe: P. Kluyver te Rotterdam B. J M. A. Abspoel te Middelburg Dr M. Niemeyer te Rotterdam G. C. A. Mulder Jr te Amersfoort Drs A. W Schenk te Rotterdam G. van Saane te Amsterdam J. W. M. Kessels te Eindhoven J. Th. M. Toorians Fzn te Loon op Zand R. C. Hekker te Utrecht P. Hasselman te Leersum Mevr. M. Grondhout—Heshusius J. R W. Sinninghe te Amsterdam te 's-Gravenhage F. Hartsuiker te Avereest Ir W. van der Ham te Amsterdam A. Meyer te 's-Gravenhage C. A. Steenmeyer te 's-Gravenhage Dr A. Scheygrond te Gouda Mr Ch. C. Spiegel te 's-Hertogenbosch Mr W. Nieuwenhuysen te Zierikzee A. Muller te Heemstede H. E. Dekhuyzen te Amersfoort G. Koster te Bennekom A. Dekker te Alphen a. d. Rijn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 13