66 BEVORDERING VAN HET STADSSCHOON TE LEIDEN Onlangs heeft de Burgemeester van Leiden een verordening ter bevordering van het stadsschoon vastgesteld, waarin eenige verbodsbepalingen zijn opgenomen, die voor de lezers van Heemschut van belang kunnen zijn. Tot voor kort kende Leiden een repressief toezicht op de reclames. De praktijk heeft evenwel aangetoond, dat dit toezicht niet voldoende is om het bijzondere karakter van de stad zooveel mogelijk te handhaven. Het bleek wenschelijk hiervoor een preventief toezicht, waarbij het aanbrengen van reclames en dergelijke afhankelijk is van een \ergunning, in de plaats te stellen. Naambordjes, aankondigingen van koop en verkoop, die door bescheiden afmeting of tijdelijk karakter kunnen worden toegestaan, vallen niet onder de verbodsbepalingen. Tot wering van ontsierende reclames op roerend goed, dus op reclamewagens en trams is een repressief toezicht in het leven geroepen: slechts op aanschrijving van den Bur gemeester moeten deze reclames, zoo zij ontsierend worden geacht, verwijderd worden. Naast bepalingen betreffende de reclames bevat de verordening nog andere onder werpen, die onze aandacht vragen. Zoo is het verboden een bouwwerk door een leelijke kleur te ontsieren en is verder vergunning vereischt voor het verven of bepleisteren van muren van bouwwerken. Hoe menig maal komt het voor, dat het houtwerk van een gevel uit reclame-oogpunt in een schreeuwende kleur wordt geverfd of dat een gevel van fraaie metselsteen plotseling verknoeid blijkt te zijn door het aanbrengen van verf of bepleistering. Verder zij vermeld, dat de Burgemeester be\oegd is den eigenaar of gebruiker van Foto G. van der Mark De Haag weg te Leiden in 1942. Een der belangrijkste toegangswegen tot de binnenstad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 8