62 IN MEMORIAM PROFESSOR KNAPPERT Het heengaan van onzen vriend en medewerker Prof. Dr L. Knappert wordt in ruimen kring betreurd. Van vele zijden werden zijn kwaliteiten in het licht gesteld; in dit blad werden zijn groote verdiensten als oud-voorzitter van Heemschut geme moreerd. Talrijke jaren mocht ik met hem in het Dagelijksch Bestuur van Heemschut samenwerken en ik denk met waardeering aan de nauwgezetheid, waarmede hij zijn heemschut-taak verrichtte. Vooral zullen wij zijn geestdrift missen, die af en toe zich omzette in verontwaardiging als schoonheden van Natuur of Kunst werden bedreigd. Weinigen echter zullen zich bewust zijn, dat naast de zorg voor Heemschut, zijn warme belangstelling uitging naar de Internationale Natuurbescherming. Als voor zitter van de Nederlandsche Commissie voor Internationale Natuurbescherming on dervond ik' telkens, dat zijn gezichtskring wijder reikte, zijn arbeidsveld ruimer was. Het behoud van de overzeesche groote fauna en flora had zijn volle sympathie en aan dacht, omdat het hem een gruwel was te constateeren, dat in overzeesche gebieden de groote diersoorten en de ongerepte natuur ernstig werden bedreigd. Als in de cou ranten een bericht voorkwam van jacht op of uitroeiing van walvisschen, varanen, orang oetans, gorilla's en ander groot wild, ontvingen wij van Prof. Knappert een ontboezeming om zijn -verontwaardiging lucht te geven. Vlammend en bijtend kon zijn afkeuring zijn bij de uitmoording van diersoorten en vernieling van de natuur. Niet alleen toonde hij zijn belangstelling, maar ook steunde hij financieel zooveel hij kon de-internationale natuurbescherming en bij het zenden van zijn gift uitte hij zijn verontwaardiging. Over de walvisschen schreef hij in een zijner brieven: ,,Hun uitroeiing met telkens moderner moordmiddelen maakt mij wanhopig. Ik ben „van deze dingen altijd vervuld en kan er toch niets tegen doen en de couranten- .lectuur is op die manier bitter". Naast het vele, dat hij tot stand bracht en elders werd gememoreerd, meen ik goed te doen in het licht te stellen, dat hij niet alleen op het gebied van Heemschut, doch ook in den strijd tot behoud van de schoonheid en ongereptheid van de natuur bijzon dere verdiensten heeft gehad en dat wij hem ook op dit arbeidsveld met erkentelijk heid gedenken. P. G. VAN TIENHOVEN. RECTIFICATIE Bij „Ter gedachtenis aan onzen oud-voorzitter" in het vorig nummer, zijn de namen vermeld Van de bestuursleden uit den tijd van Knappert's voorzitterschap. Daarbij werd echter ,,'t beste paard van den stal" niet genoemd, Mr P. G. van Tienhoven, die nog wel behoort onder de oprichters van den Bond Heemschut. Vele jaren ge leden, 't moet in 1911 geweest zijn, groeide uit besprekingen van Mr van Tien hoven met den architect A. W. Weissman de gedachte tot stichting van den Bond Heemschut. Secr. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 4