HEEMSCHUT MAANDBLAD VAN DEN BOND HEEMSCHUT No. 6/7 20e JRG. 1943 JUNI/JULI WAT HEEMSCHUT'S AANDACHT HAD Het vorig nummer verscheen wel een maand te laat en dit nummer zal ook later dan gebruikelijk is verschijnen. De oorzaak daarvan ligt in hoofdzaak in de moeilijkheid tot het verkrijgen van papier. Want al heeft de drukker toewijzing voor papier, dan is dat er nog niet. Voor het blad, waarin zetwerk en cliché's bij elkaar afgedrukt worden, is niet elke soort papier bruikbaar. Maar in den vacantietijd hopen we den achterstand weer in te loppen. Te Amersfoort is in de laatste jaren veel gerestaureerd'aan kleine monumenten, voor namelijk aan dé Muurhuizen en omgeving. Dit zijn veelal uitgewoonde panden, die slechts weer bruikbaar gemaakt kunnen worden, wanneer ze van binnen leeg gebro ken worden en voorzien van een moderne woningindeeling. Omdat dit uit een schrale beurs gebeuren moet, krijgen deze woningen binnen het aanzien van den modernen speculatiebouw, met machinaal vervaardigde deuren en dergelijke. Verder komt de wensch naar licht en lucht en derhalve naar groote vensters, die zich kwalijk voegen naar den bouwtrant van zeer oude huizen, die slechts kleine vensters hebben. Teneinde te trachten hiervan iets te maken, heeft Monumentenzorg zich de moeite gegeven den aannemers ter zijde te staan. Het resultaat kan echter niet zijn zooals bij een verant woorde restauratie, waar het monument veelal vóór gaat bij de.bestemming. Op deze werkwijze kwam dezer dagen kritiek in het blaadje van den Oudheidkundigen Bond. Te Amsterdam komt beweging in de belangstelling voor de kleine monumenten, voornamelijk de gevels der oude woonhuizen. Waar Heemschut zich sedert vele jaren voor beijvert en waarvoor we vroeger minzaam werden uitgelachen, gaat nu gemeengoed worden. De Gemeentelijke Heemkundecommissie blaast het vuur van alle kanten aan, met boeljskes en voordrachten. De Amsterdamsche V.V.V. volgt met toepasselijke uitstallingen, wandelgidsjes en een serie voordrachten. De onlangs benoemde Wethouder voor de Publieke Werken pakt de zaak van boven aan. Bij de afd. Gebouwen van den Dienst der Publieke Werken is een nieuwe onder-afdeeling gevoegd: „.Monumentenzorg" genaamd. Deze houdt zich bezig met het in teekening brengen van de oude bouwwerken, die eigendom zijn van de Ge meente. Het is merkwaardig, dat van bouwwerken als de Westertoren of de Zuider- kerkstoren geen betrouwbare teekeningen bestaan, zoodat, wanneer daar iets bijzonders mede gebeurt, niemand weet hoe ze waren en derhalve de leidraad voor herstelling ontbreekt. Thans wordt gestreefd om het daarheen te leiden, dat opme- tingsteekeningen vervaardigd zullen worden van monumenten (zooals grachtenhui zen) in particulier bezit. De zaak komt feitelijk hierop neer, dat geheel Amsterdam binnen de halfcirkelvormige singelgracht tot Monument wordt verklaard. Wat daar in de toekomst van terecht zal komen zal de tijd'leeren. Maar hoe't zij, de waardeering voor het stadsschoon neemt toe. Dit was noodig, want ondanks de Schoonheidscom missie, de Monumentencommissie en de Gemeentelijke Monumentenverordening, gaat ér nog steeds veel teloor en wordt er in de schoone stad nog steeds veel leelijks gemaakt. Secr. A. K. o

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 3