72 DE HEEMSCHUTSERIE, DEEL 20 JHR DR E. O. M. VAN NISPEN TOT SEVENAER: NEDERLANDSCHE KASTEELEN Van \erreweg de meeste kasteelen kan gezegd worden, dat zij in meerdere of mindere mate een actief deel gehad hebben in de geschiedenis van een gewest en voor zoover zij nog bestaan, bij dragen tot de schoonheid van ons land. Hun beteekenis ontleenen zij voor een gedeelte aan het ver leden; menig dorp of stad heeft zijn ontstaan te danken aan de stichting van een sterkte. En toch is hun aanwezigheid ook in het heden niet zonder belang. Al neemt geen kroniekschrijver meer de pen ter hand om de wisselval ligheden hunner geschiedenis-voor het nageslacht vast te leggen, wij zouden de nog bestaande kastee len niet gaarne missen, omdat zij nu eenmaal tot ons spreken door de bekoring van hun architecto nische vormgeving, de kleurenweelde die in het eeuwenoude materiaal tot uitdruk king komt, de -aantrekkelijkheid die zij aan het landschap geven. Het aantal kasteelen, dat in vroegere eeuwen over den vaderlandschen bodem ver spreid'lag, is in de laatste eeuw aanzienlijk verminderd. Er zijn er geweest, die in de middeleeuwen een belangrijke rol vervuld hebben, maar waarvan de kroniekschrijver vermelden kon, dat men ze reeds in de Xlle of XlIIe eeuw „brande ende slechte in den grondeZoolang kasteelen bewoond blijven zijn zij onderhevig aan verande ringen, welke de elkaar opvolgende geslachten meenden te moeten aanbrengen. Het gevolg hiervan is, dat wij wel vaak beschikken over gegevens die van waarde zijn om smaak en geest van een bepaald tijdperk te leeren kennen en begrijpen, maar ook, dat er bijna geen enkele middeleeuwsche veste in haar oorspronkelijken staat tot ons is gekomen. Om dezen te herleiden, het oorspronkelijke type vast te stellen, zullen wij ons het in den loop der eeuwen gewijzigde kasteel moeten voorstellen na verwij dering der verbouwingen en bovendien te rade moeten gaan bij oude schrijvers, bij voorkeur bij zulke, die ons als ooggetuige inlichten. In dit boekje wordt nagegaan wat uit dergelijke schriftelijke bronnen bekend is ten aanzien van den kasteelbouw in Nederland. Vervolgens worden de verschillende in ons land voorkomende typen behandeld en ten slotte van eenige der nog bestaande kasteelen de belangrijkste gegevens samengevat. Oost VooRNE

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 14