komt iets dergelijks voor. Naast een monumentalen toegang heb ben ze dus tevens de functie van de duiventil, die zich nog een enkele maal in het Noord-Oosten op het erf bevindt als een minia tuurhuisje op palen tegen het binnenkomen van ratten en mui zen. Een laatste herinnering wel licht aan de Scandinaafsche stabbur en de Saksische spiker, het korenschuurtje, dat op keien of paaltjes los van den grond staat en al in het Bronzen Tijdvak (2200800 v. Chr. voorkwam blijkens de z.g. huturnen. Heeft het vlakke Noorden dus weinig heempoorten bewaard, in het Zuidelijke heuvelland vindt men ze nog te kust en te keur. Wanneer de Limburgsche keuter boer zijn langgevelhuis vergrootte, bouwde hij de uitbreiding er steeds haaks op, zoodat via den L-vorm het hoefijzer ontstond met een hof in het midden, waarop de mest vaalt geurde. De open zijde werd dan afgesloten door een muur met een poort erin of een vierden vleugel met een overdekten door gang: opvaart geheeten. Naast of in de groote toegangsdeuren be vindt zich dikwijls een poortje voor personenverkeer. Hoewel het interieur van de Limburgsche hoeve, in tegenstelling met dat in de Saksische streken, weinig verzorgd is, werd het uitwendige vaak wel versierd: een bewijs voor de levensopvatting van het Zuiden, waar men minder aan de binnenkamer hecht dan bij ons. Van de groote boerderijen, die in de mooie inheemsche mergel zijn gebouwd, leende het zachte materiaal zich uitstekend tot bewerking en tallooze gevels vertoonen dan ook sierelementen in de verschillende stijlen. Het meest komt een soort boersche barok voor, waarvan de ple zante krullen 't beste bij den vroolijken aard van den Limburger pasten. Het poortje te Houthem uit 1721 is nog een beetje klassicistisch en ingetogen ondanks zijn gebom beerde lijsten, maar in vele topgevels viert de frivole lijn hoogtij. In het Midden en Noorden van de provincie, waar het boerenhuis een geheel andere ontwikkeling 70 Noord-Limburgsche hoeve te Nederweert Deeldeuren van een Saksisch boerenhuis te Aalten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 12