69 Ook de Lex Salica, die tot de vijfde eeuw teruggaat, ver meldt bij de beschrijving van de Frankische hoeve, dat deze door een heining (concides) met een houten ingang om geven was. Dit is slechts een keuze uit de oudste berichten over de heem poort, zooals we het monu mentje voortaan maar zullen noemen. Overal bij West-, Noord- en Oost-Germanen kwam hij voor. Wat is er even wel in ons land nog van deze poorten tot op den huidigen dag bewaard gebleven? In het Westen al heel weinig. Eigen lijk alleen het Hammenpoortje aan den Rotterdamschen weg bij de helaas vernieuwde boer derij. Het is in een ietwat steedsche Renaissance opgetrokken met pilasters en sierbanden, leeuwenkoppen en cartouches, maar al zijn de uiterlijke vormen van de stad, het principe blijft landelijk. De ma terialen zijn prachtig: dieprood gloeit de oude handvorm tusschen de verweerde natuursteen en in het scheeve dakje prijkt de Hollandsche pan in een wisseling van bezonken tinten. Eveneens Renaissance- elementen bezit de onlangs gerestaureerde toegangspoort van de boerenplaats Vin- ckersum te Schildwolde in Groningen. De architectuur is hier echter veel eenvoudiger en het ornament beperkt zich slechts tot een paar sierblokjes in penanten en boog, waarvan de aanzetsteentjes den datum, anno 1659. vertoonen en de sluitsteen de uit 1608 te Delft alhantiewapens van de stichters Johan Meints Vinckers en Renske Sibinga. Tot dusver biedt het monumentje geen nieuwe gezichtspunten, maar de bekroning is iets bijzonders. Deze wordt gevormd door een ouderwetschen duivenslag, die gedekt met een zadeldakje, door twee minimale topgeveltjes is ingesloten. Aan de beide overige heempoorten in Groningen, 'die te Heemwerd aan den weg van Ten Post naar Stedum liggen, en niet van Hout, maar in steen zijn opgetrokken, *.Q 1 Duivenslagpoort te Schildwolde Ingang van Zuid-Limburgschè boerderij te Houthem

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 11