56 Zoowel het gebouw als de omgeving moet hersteld worden en het is ook noodzakelijk dat het bouwwerk een waardige bestemming krijgt. Het is altijd voor militaire doeleinden gebruikt, eerst als kruithuis, daarna als arsenaal, als laborato rium voor de genie en vervolgens weer als magazijn. Daar de stad 's Hertogenbosch het indertijd heeft doen bouwen, zijn er plannen het weer m eigendom te verwerven Er is al sprake van geweest er een museum m onder te brengen. Het is echter de vraag of het departement van defensie, dat omstreeks 1936 het gebouw wel dacht te kunnen missen, het mettertijd wil afstaan of verkoopen. Maar ook als Rijksge bouw kan het weer in waardigen staat gebracht worden. Het departement van Op voeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, dat reeds zijn belangstelling heeft getoond, moge zijn invloed doen gelden om tot een restauratie van van der Weeghe's schepping te geraken. De galerij moet dan weer open gemaakt worden, de leelijke dakvensters verwijderd en andere ontsieringen opgeruimd. Dringend noodig is het, om het bouwwerk tot zijn recht te doen komen, dat de ringgracht wordt opengelegd en een nieuwe valbrug daarover gebouwd. Het is gewenscht dat de bestemming van het gebouw toelaat, dat het publiek de binnenplaats, de mooiste kant van de in zich- zelfgekeerde schoonheid, vrij mag betreden, waarvan thans geen sprake is. Het fort Papenbril en het kruithuis, omstreeks het midden van de achttiende eeuw De gracht en de brug zijn nog aanwezig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1943 | | pagina 10