HEEMSCHUT 5 spitsbogen, met profielen behakt en boven met eenig sieraad van boogjes, maaswerk geheeten. De afdekking van deze toppen is met gemetselde, schuin gelegde baksteenen met één plat erop, in den vorm van een kapje; deze kaplaag trotseert de eeu wen. In de oude Geldersche steden ziet men ze alom boven de daken der huizen uitsteken. In Zutphen is een hoewel later met andere kozijnen ver bouwd voorbeeld van zulk een rechthoekigen gevel aan de straat te zien aan het huis Houtmarkt 73. In dezelfde stad is een fraai voorbeeld van een topgevel opzijde met Gothische blindvensters aan het huis Oude Wand 26. Te Doesburg zijn aan de Koepoortstraat eenige derge lijke Gothische rechthoekige gevels, met lisenen en korfbogen. Zij zijn echter bijna alle bepleis terd, zoodat er een scherpe blik voor noodig is ze te herkennen. Ze begroeten ons door de kap laag, die op de zijmuren boven het dak uitsteekt. Een Gothische top aan de straat helaas in het jaar 1939 afgebroken waste Deventer aan de GrooteOverstraat 89 (afb. 1). Wanneer het huis met den top aan den weg stond, werd de beëindiging meer versierd met trappen, eveneens met kaplagen afgedekt en op de hoeken veelhoekige of ronde pinakels. Zulk een complete woonhuisgevel is er niet meer. Hoe ze ge weest zijn, is te zien aan het stadhuis te Doesburg. Bij den laat-Gothischen Gelderschen gevel verdwijnt de spitsboog, maar de korf boog blijft. Een fraai voorbeeld van deze bouwperiode is het zoojuist gerestaureerde huis te Zutphen, aan de Zaadmarkt, het huis Dat Bolwerck genaamd, gebouwd in 1549 (afb. 2). Dit huis heeft aan den voorgevel geen deur. Deze is vroeger rechts opzijde geweest, voor het belendende huis er tegenaan gebouwd werd. De geprofileerde lisenen loopen nu niet meer van onder tot boven door, maar eindigen op elke verdieping in een korfboog. De waterlijsten wijzen de hoogte van de Afb. 3. Achtertop van het huis Dat Bolwerck te Zutphen. De tuitgevel met vier zoldervenstertjes en met nestkastjes.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 7