T*> In elk Nederlandsch gewest treft men HEEMSCHUT 3 OUD-GELDERSCHE BOUWKUNST in de oude bouwkunst steeds twee soorten architectuur naast elkaar aan» die het eenvoudigst kunnen onder scheiden worden als volkskunst en import. Deze twee beïnvloeden elkaar en vullen elkaar aan. Zoo komt het, dat een woonhuisgevel in een der Lodewijkstijlen in Nederland heel anders is dan aan de bron, in Parijs of Versailles, maar ook dat een Amsterdamsche Barokgevel weinig lijkt op een in Middelburg of in Zutphen. Over de import-bouwstijlen is veel geschreven. Maar aan de volkskunst der gewesten is nog weinig aandacht gewijd. De volkskunst richt zich niet juist naar de tegenwoordige grenzen der provinciën. Zij is ouder dan deze grenzen en ook ouder dan de lands grenzen. Zoo is het gekomen, dat wat men pleegt Oud-Geldersche kunst te noemen, over een grooter gebied dan de provincie Gelderland is verspreid. In dit korte overzicht bepalen wij ons tot het woonhuis. De kern voor de Oud-Geldersche bouwkunst is Zutphen, met Deventer en Doesburg. Maar er zijn uitloopers tot op grooten afstand. Van het vroeg-Gothische woonhuis in Gelderschen trant zijn niet veel voorbeelden overgebleven. Deze huizen hadden veelal den dakschoot aan den weg en de gevel toppen opzijde. Ook zijn er voorbeelden andersom, waar de top aan den weg staat. Bij de rechthoekige gevels met den dakschoot aan den weg bestaat de gevel- verdeeling uit hoog opgaande voorspringende strooken, lisenen genaamd, bovenaan met korfbogen verbonden. Deze lisenen en korfbogen zijn over de geheele lengte van aangehakte profielen voorzien. In de tusschengelegen velden zijn de buiten deur en de vensters geplaatst. Ook wel had het huis in den voorgevel in 't geheel geen deur, was deze opzijde in een gang naast het huis. Dit verklaart de smalle stegen, poorten, naast oude huizen. Bij vernieuwing van huis of voorgevel kwam Af b. 1. Voorbeeld van een vroeg-Gothischen topgevel De beëindiging van den top, die een sierlijke om treklijn gehad moet hebben, is reeds verdwenen Deze gevel te Deventer aan de Groote Overstraat 89-91 werd in 1939 afgebroken ondanks dat deze op de Gemeentelijke monumentenlijst was vermeld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 5