8 HEEMSCHUT bouwstijlen mede vervormen zich de onderdeelen, maar het Geldersche type blijft. Het meest zuiver handhaaft het zich in de dorpen en aan de boerderijen. In de Graafschap, onder Warnsveld en ook over den IJsel in Voorst zijn eenige oude boerderijen met zuiver oud-Geldersche vormen en toppen. De speelschheid der vormen, de zelfstandigheid ondanks nooit op- houdenden import, is niet hoog genoeg aan te slaan. Er spreekt iets uit van de innerlijke kracht van den ouden ambachtsman. Alvorens deze korte bespreking te sluiten, willen wij de aan dacht vestigen op een Hollandsch type in het Geldersche. De Hollandsche top bij uitnemendheid is de trapgevel met geprofi leerde zandsteenen platen op de tafeltjes of trappen. In de hoeken van den uit Holland geïmporteerden trapgevel maakte de Gel- derschman driehoekige vulstukken, vleugelstukken met sierlijke krullen. Boyenop maakte hij een klein gebogen fronton, op het midden open en daar bekroond met een zittenden leeuw, die met de voorpooten een schildje vast houdt, waarin veelal een merk van den bouwheer, eenige letters of een jaarcijfer zijn aangebracht. Afb. 8 geeft daarvan een voorbeeld. Twee aaneengebouwde huizen van dit type ziet men te Doesburg aan de Koepoort straat (afb. 4). De breedste top is nog gaaf, de kleine heeft door verbouwing een trap van den top verloren en is daardoor misvormd. Een fraai voorbeeld is de juist gerestaureerde gevel te Zutphen aan de Groenmarkt van 1629 (afb. 5 en 8). Voortsstaat daar nog een mooi voorbeeld hoewel bepleisterd aan de Zaadmarkt 84. Wie, mét deze bescheiden gegevens toegerust, de Graafschap bezoekt, zal genieten van de eigen volkskunst van Gelderland. Tevens zal op te merken zijn dat deze Geldersche volkskunst zich niet bepaalt tot dit gewest. Want de eigenaardige vormen, vooral van de geveltoppen, vindt men ook in Holland en in Friesland, hoewel in spaarzaam getal en over een vrij lang tijdperk. Op Ameland zijn eenige voorbeelden, waarbij een gevel die eenige jaren geleden gerestaureerd werd en, met den ouden kerktoren op den achtergrond, een fraai tafereel vormt. Te Monnikendam aan de Haven, Haringstraat staat op 't naam bordje, is er een met het jaarcijfer 1592 en gele steentjes in den geveltop, die eenige jaren geleden door den schrijver werd „achterovergedrukt" omdat deze top angstwekkend veel voorover hing. In hetzelfde stadje zijn nog twee voorbeelden schuin over elkaar, in het straatje Weezenland genaamd. Te Edam zijn er twee naast elkaar, in de straat die naar de Groote kerk gaat, de Kerkstraat. Te Hillegom, aan het bescheiden dorpsplein, is een overeenkomende geveltop boven een slagerij. Het rustige kerkplein van Bloemendaal heeft er ook nog een, temidden van moderne bebouwing, hoewel beschadigd en met een latere pui. Aan de kleine dorps raadhuizen vroegere rechthuizen in het Noord-Hollandsche land zijn voor beelden, waarbij te noemen zijn de raadhuizen van Schoorl en van Spanbroek. Ook de schoudergevel, hiervoren genoemd, komt buiten het Geldersche voor. Er is een verafgelegen voorbeeld, en toch weer dichtbij wegens de vaart langs den Afb. 7. Gevel aan de Laarstraat 48 te Zutphen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1942 | | pagina 10