DE ÉÉNREGELIGE MONUMENTENWET 76 HEEMSCHUT Reeds in het vorig nummer werd de aandacht gevestigd op een Monumentenwet die Nederland sedert een jaar blijkt te bezitten, maar die de aandacht ontsnapt is. In den korten tijd dat de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht met het gezag bekleed was, is in het Staatsblad een Besluit No. O. 550 verschenen, waarin één regel staat, sub 4, die van groot belang is. Dit Besluit is nog geldig. Vanwege het Departement van O. W. C. is reeds eenige malen daarvan gebruik gemaakt. De belangrijke bepaling van sub. 4 komt hierop neer, dat in geheel Nederland geen enkel oud bouwwerk mag worden afgebroken zonder goedkeuring van hooger hand.. Voor belangstellenden is hierbij het bewuste Besluit vermeld. STAATSBLAD van het (No. O. 550.) BESLUIT van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht van 21 Mei 1940, betreffende den wederopbouw I. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht; Op de voordracht van den Secretaris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Departement van Waterstaat; Gehoord den Regeeringscommissaris, belast met het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt; Besluit als volgt 1. De leiding van alle werkzaamheden, verband houdende met den wederopbouw, zoowel door openbare lichamen als door particulieren, berust bij den Regeerings commissaris, belast met het herstel van het verkeerswezen, de drooglegging van onderwaterzettingen, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. De Regeeringscommissaris voornoemd draagt den titel van: Regeeringscommissaris voor den wederopbouw. 2. Alle Overheidsdiensten, welke uitsluitend of mede bemoeiing hebben met aan gelegenheden, welke voor den wederopbouw van belang zijn, verleenen, in het belang van een spoedigen wederopbouw, medewerking aan den Regeeringscommissaris en onthouden zich te dezen van daden en beslissingen, waarvan niet te voren is vastgesteld, dat zij overeenstemmen met de plannen van dien Regeeringscommissaris. Zij stellen desgevraagd alle gegevens beschikbaar en verleenen ook overigens alle medewerking. 3. Werkzaamheden tot herstel van geleden oorlogsschade, uitgezonderd kleine herstellingen aan werken en gebouwen, die overigens geen belangrijke schade KONINKRIJK DER NEDERLANDEN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 6