64 HEEMSCHUT D,E RESTAURATIE VAN DEN VESTINGAANLEG VAN RHENEN Bij de werkzaamheden ten behoeve van den wederopbouw van het zwaar getroffen Rhenen is veel zorg besteed aan wijzigingen in het stadsplan, in het bijzonder aan het gedeelte der binnenstad binnen de oude vestingwerken. Het ontwerp van dat plan, dat door den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw is vastgesteld in den vorm van diverse onteigeningen, de verder getroffen' maatregelen voor den wederopbouw der bebouwing en de voortgang van dien wederopbouw zelf, wettigen de hoop dat deze oude kern van Rhenen, met eerbiediging van haar historisch karakter en haar monumenten, en met inachtneming van de eischen die haar mooie ligging stelt, op fraaie wijze, wellicht gaver dan zij vóór de verwoestingen was, zal herrijzen. Bij het vaststellen van het plan werd rekening gehouden met de vestingwerken, die de oude stad vroeger hebben omgeven, en waarvan belangrijke resten, zij het in deels rudimentairen vorm, zijn overgebleven. Zoo werd, ten behoeve der gemeente, een gedeelte van den vroegeren weergang aan de Zuid en Oostzijde der binnenstad, dat zich in particuliere handen bevond, onteigend ten behoeve van het in de toekomst doortrekken van een wandelpad langs de oude omwalling. De gronden, grenzende aan den contour der vroegere steenen vestingmuren aan de Zuid-Westelijke zijde, van welke nog resten aanwezig zijn, werden door de gemeente verworven voor openbaren straataanleg, welke aanleg een voorplein van en inleiding tot den Cuneratoren zal vormen. Ter plaatse van een ouden waltoren, waarvan de ligging zich in het terrein nog afteekent, werd in overleg met een gegadigde gerekend op den aanleg van een particulier paviljoentje of theehuis; een ander dergelijk restant werd bestemd voor terrasje bij een ter plaatse op te bouwen café. Enkele gronden werden voor de gemeente onteigend om, instede van weder bebouwd te worden, bij den plantsoengordel te worden gevoegd, die ter plaatse van de oude vestinggracht de binnenstad ten deele omgeeft. Een terreinstrook is onteigend om een voetpad te verkrijgen, dat van het centrale plein in de stad leidt naar den genoemden plantsoengordel, ter plaatse van den ouden windmolen die op een bastionvormig restant der oude vestingomwalling is behouden gebleven. Verwacht mag worden, dat deze werken tot uitvoering zullen komen. Het verdient overweging, of nog contact moet worden gezocht met den heer Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming, teneinde advies der Rijkscommissie voor de Monumentenzorg te kunnen verkrijgen bij de uitvoering dezer werken. De bemoeiingen van het Regeeringscommissariaat konden ter zake bezwaarlijk verder gaan, zij zouden zich dan geheel buiten het terrein van den wederopbouw hebben begeven. Toch blijven er in verband met het bovenstaande belangen, welke behartiging behoeven. Rond om de oude stadskern bevindt zich de vroegere vestinggracht, in het terrein duidelijk afgeteekend, die de omlijsting van deze binnenstad is en zonder welke deze geen eenheid vormt. Van deze gracht, vroeger deels droog, deels met water gevuld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 6