HEEMSCHUT 55 wegens gebrek aan gelden moeten wachten. Men denke aan de Stevenskerk te Nijmegen, de Oude Kerk te Delft en zoovele andere. Hieraan moet volledigheidshalve nog worden toegevoegd, dat nadat de beslissing gevallen was bij het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming een mededeeling inkwam, waaruit bleek, dat er voor de kerk een gegadigde bestond. Of deze, behalve over de koopsom, ook over de middelen voor de restauratie beschikte bleek daaruit niet. In elk geval gaf dit schrijven geen aanleiding meer om de eenmaal gevallen beslissing te herroepen. Dit eerste persbericht van officieele zijde over de Geertekerk te .Utrecht is minder bemoedigend. De Geertekerk is dus vrijgegeven, om het maar zoo te zeggenhet verbod tot afbreken is opgeheven. Maar daarom behoeft het gebouw nog niet afgebroken te worden. Wellicht komt er nog een mogelijkheid dat er bij een goede bestemming, een te aanvaarden financiering naar voren komt om mogelijk te maken dat 'het bouwwerk alsnog gerestaureerd wfirdt. Mocht ook dit niet slagen en afbraak plaats hebben, dan dient er dankbaarheid te zijn voor de aandacht die aan het geheele geval gegeven is en dat bij een nieuwe bebouwing ernstig getracht zal worden iets goeds te maken. Hoeveel verder is men inzake de belangstelling voor de schoonheid dan vroeger, toen er gewoonweg hier en daar een kerk afgebroken werd en de toren eenzaam bleef staan, neerziende op de grafzerken die eens den gewijden vloer van de kerk vormden, waar nu gras én distels tusschen groeien. In Noord-Brabant zijn daarvan verschillende voorbeelden. Ook de Oldehove te Leeuwarden weet 'ervan. DE BESCHERMING VAN DEN SINT PIETERSBERG De St. Pietersberg heeft in de laatste maanden weer in de algemeene belangstelling gestaan, vooral door de actie voor het behoud van de ruïne Lichtenberg. Zooals bekend is hadden locale instanties (Gedeputeerde Staten moeten hiertoe op grond van de provinciale afgravingsverordening vergunning verkenen) reeds geruimen tija'jgeleden'de ruïne prijs gegeven voor de uitbreiding van de cementfabriek van de'* E. NvG. I., ~die aan de oostzijde van den berg een groote groeve exploiteert, terwijl tc. ^ns de oostelijke bergwand langs de Maas, van de fabriek tot halverwege de Belgische grens, mocht worden afgegraven Als schadeloosstelling had de E. N. C. I. de gemeente Maastricht een aanzienlijk bedrag voor de restauratie van monumenten toegezegd. Naar wij thans vernemen heeft de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, vooruitloopende op een definitieve regeling inzake de bescherming van cultuur- en natuurmonumenten, door tusschen- komst van den Commissaris in de provincie Limburg, van de E. N. C. I. een verklaring gevraagd en verkregen, dat voor den duur van de door Gedeputeerde Staten verleende afgravingsvergunning deze beide objecten gespaard zullen blijven. Dit bericht zal ongetwijfeld door het Nederlandsche volk met instemming worden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9