HEEMSCHUT 51 fokkerij wordt uitgeoefend, verplicht is. Nog radicaler is natuurlijk een verbod voor het optrekken van deze bouwsels in bepaalde, in elke gemeente aan te geven natuurschoongebieden. Zulks zou b.v. in de gemeenten Ede en Barneveld gemakkelijk tot uitvoering kunnen worden gebracht, omdat deze beide gemeenten een mooi hooggelegen natuurschoongebied hebben in hun oostelijk deel, en in cultuur ge brachte vlakten in hun westelijk deel. Intusschen is het bekend, dat de gemeente verordeningen geen enkele bepaling bevatten, die dergelijke beperkingen oplegt. Men bedenke hierbij, dat in de gemeenteraden dezer plaatsen vele leden kippen- fokkers zijn. Ook moet toegegeven worden, dat de kippenfokkerij tijdens de groote landbouwcrisis, die in 1930 begon, een van de weinige bezigheden vormde, waar mede de Veluwsche boeren en boertjes nog winst konden maken; velen van hen zijn door den eierenverkoop voor financieelen ondergang behoed. Intusschen is thans een malaise in dit bedrijf ingetreden, welke wellicht nog lang zal duren. Daarom is het oogenblik gunstig om voor den aanleg van nieuwe fokkerijen voor schriften op te stellen. Tegen de eendenfokkerijen treedt men somtijds wel kras op. De gemeente Oldebroek heeft deze bij verordening verboden In de gemeenten Ermelo en Harderwijk heeft men de fokkerijen geconcentreerd bij Tonsel, resp. ten Z.-O. van Harderwijk en eiken spoorreiziger zijn deze leelijke bedrijven opgevallen. Incidenteel heeft men de kippenfokkerijen geweerd in Wolfheze in het mooie heidedal ten N.O. van het station; naast dit dal deden zij echter reeds hun intrede Men zou, als boven gezegd, kunnen eischen, dat de daarvoor bestemde terreinen worden omringd door een singel van boompjes. Men kan hiervoor dikwijls berken nemen, die volgens een verstrekte opgave bij een afstand van 1 M. en plaatsing van één rij boompjes, slechts circa f 4.per 100 M. lengte inclusief grondwerk behoeven te kosten. Ook zou men soms elzen kunnen gebruiken, die den bodem verbeteren en bij een enkele rij reeds ondoorzichtig zijn. Dit laatste kan men waarnemen in den omtrek van Eschoten, bewesten Otterloo, waar ook goede dichte singels van els en wilg te zien zijn. C Rommelige, leelijke kippenhokken nabij Barneveld ontsieren het landschap en het gezicht op het dorp

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 5