HEEMSCHUT 29 landschaparchitect zou worden ingeroepen, aan welk verzoek de autoriteiten gevolg hebben gegeven. Onze Commissie houdt zich nog bezig met het verzamelen van gegevens voor de uit te geven brochure betreffende de landschappelijke behandeling van de Waterwegen in ons land. Spoorwegen. Het is ons een genoegen te kunnen melden, dat de Nederlandsche Spoorwegen, naar wij meenen te mogen aannemen mede als gevolg van de ten vorige jare door vertegenwoordigers van onze Commissie en van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gevoerde besprekingen over deland- schappelijke verzorging van de Spoorwegen en hunne directe omgeving, is over gegaan tot de instelling van een Stedebouwkundige Afdeeling van de Ned. Spoorwegen. Onze Commissie hoopt door Samenwerking met dezen nieuwen Dienst goede resultaten op het gebied van de landschappelijke verzorging der Spoorwegen te kunnen bereiken. Wij hadden reeds gelegenheid ons ter zake van een ter visie liggend uitbreidingsplan van een Geldersche gemeente, waarbij de landschappelijke omgeving van den door die gemeente loopenden spoorweg "naar onze meening ernstig werd bedreigd, met dezen Dienst in verbinding te stellln.'Wij hebben voorts, in vervolg op de hierboven bedoelde besprekingen met de Directie der Spoorwegen, haar verstrekt een lijst van bepaalde gedeelten der spoorbanen buiten de steden, die voor beplanting in aanmerking zouden komenwij deden daarbij uitkomen, dat dergelijke beplanting niet zonder deskundig advies betreffende de keuze van het plantmateriaal en betreffende de plaats en de wijze van het uitvoeren der beplanting zal mogen worden aangebracht. Ned. Sierteelt'Centrale. Dit geldt ook ten opzichte van het eventueel door de Ned. Sierteelt-Centrale aan de Ned. Spoorwegen beschikbaar te stellen plantmateriaal. Wat verder de Ned. Sierteelt-Centrale betreft, is gebleken dat de door de Regeering ingestelde beoordeelings-Commissie zeer goed heeft gewerkt, zoodat sinds haar instelling van ontsiering van het landschap geen sprake meer is geweest. Landwegen. Wat de landwegen betreft, zoo valt met vreugde te vermelden, dat de Rijkswaterstaat over een der uit landschappelijk "oogpunt belangrijkste nieuwe wegen in de provincie Gelderland het advies heeft ingewonnen, zoowel wat het tracé als wat het dwarsprofiel en de beplanting betreft, van een landschaparchitect, die daarover een uitvoerig rapport heeft uitgebracht. De Secretaris onzer Commissie werd in de gelegenheid gesteld van een en ander kennis te nemen, waarbij hem bleek, dat aan de landschappelijke verzorging van dien weg door alle betrokken partijen zeer veel aandacht is besteed. De Commissie wijdt voorts aandacht aan het feit, dat allerwege op de Veluwe boomsingels langs de wegen en de rijwielpaden""worden aangelegd; het gevolg daarvan is, dat het fraaie uitzicht op de langs die wegen en paden gelegen terreinen de heiden enz. op den duur verloren zal gaan. De Commissie zal een onderzoek instellen, of en hoe dat te voorkomen zal zijn. Tenslotte valt te vermelden, dat als lid onzer Commissie is toegetreden Ir. J. H. FrÖGER, Chef van de Afdeeling Stedebouw van de Ned. Spoorwegen. H. Cleyndert Azn., Secretaris v. d. Commissie „W. I. L.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 7