28 HEEMSCHUT VERSLAG DER COMMISSIE „DE WEG IN HET LANDSCHAP" VAN MEI 1940 TOT EINDE 1940 Tertiaire Wegen. De Commissie houdt steeds het oog gericht op de uit te voeren verbeteringen aan het tertiaire wegennet in de verschillende provincies, in het bijzonder dat daarbij aan deze landelijke wegen de noodige landschappelijke zorg zal worden besteed. Besprekingen en correspondentie met den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Utrecht hebben er toe geleid, dat deze autoriteit ons heeft geschreven, dat hij zich voorstelt bij de verbetering dier wegen overleg te zullen plegen met het Staatsboschbeheer. Opbouwdienst. Kort na de oprichting van dezen dienst heeft ondergeteekende, met den Adjunct-Secretaris van de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschap bescherming, een bespreking met den Chef van dezen Dienst gehad, waarbij wij bepleit hebben dat bij allen te verrichten arbeid, dus ook ten aanzien van de wegen en de rijwielpaden zoo goed mogelijk rekening zal worden gehouden met de daarbij betrokken landschappelijke belangen. De heeren hebben daarbij hun volledige medewerking beloofd. Op hun verzoek tot opgave van werkobjecten hebben wij gewezen op0den aanleg van provinciale rijwielpaden-netten, vooral in de provincies Noord-Brabant en "Limburg, waar nog weinig fietspaden zijn. Na enkele besprekingen en bezoeken ter plaatse is verdere behandeling van deze zaak door ons overgedragen aan den A. N. W. B., tot wiens terrein de zorg voor de rijwielpaden in ons land meer speciaal behoort. Tewerkstelling werklooze hoofdarbeiders. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland ontving de Commissie een schrijven inzake de tewerkstelling van z.g. intellectueele werklooze hoofdarbeiders, speciaal in verband met de beplanting van de wegen. Mèri^roeg onze meening, in hoeverre daarbij aanstelling van werklooze hoofdarbeiders .op het gebied van tuin- en landbouw wenschelijk en mogelijk zou kunnen zijn. Wij hebben daarop geantwoord, dat naar onze meening voor het ontwerpen van dergelijke wegbeplantingsplannen uitsluitend in aanmerking komen bekwame én ervaren tuin- en landschaparchitecten en voor de eventueele verdere uitwerking dier plannen en de uitvoering der werkzaamheden zij, die reeds als assistent of voorwerkers van tuin- en landschaparchitecten ervaring hebben opgedaan op het gebied van tuin- en landschapskunst. Wij verschaften de Kamer van Koophandel daarbij tevens een aanvullende lijst van werkzaamheden voor hoofdarbeiders op hetgebied van tuin- of landbouw, geldende niet alleen voor Rijnland doch voor het geheele land, welke lijst ons was verstrekt door het Bestuur van den Bond van |4ed. Tuinarchitecten. Waterwegen. Voor de plannen tot kanalisatie van den Gelderschen IJsel is in April 1940 door den Minister van Waterstaat een Commissie van Advies voor natuur en landschap ingesteld, waarin ook de Secretaris onzer Commissie zitting heeft. Mede door de tijdsomstandigheden is aan deze kanalisatieplannen nog geen verdere voortgang gegeven. Ten aanzien van de kanalisatie van dén Ouden IJsel, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, heeft onze Commissie bepleit, dat daarbij de medewerking van een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 6