26 HEEMSCHUT werkloosheidsbestrijding zijn stellig primaire belangen, maar dat beteekent volstrekt niet, dat men nu maar andere belangen moet veronachtzamen! Achter de wolken schijnt de zon eener nieuwe cultureele bewustwording, en bij deze geestelijke wederverhefflng zal de vaderlandsche natuur en al het andere, wat ons dierbaar is van eigen heem, een groote rol spelen. Al te gemakkelijk wordt geredeneerd: „de genoemde belangen zijn primair en dus heeft men met de andere geen rekening meer te houden. Wat het zwaarst is enz., dat wil zeggenbekommer je niet om de andere dingen." Dit standpunt is volkomen foutief, omdat er ook nog een systeem van denken en handelen bestaat, dat geen vernietiging wil van belangrijke levenswaarden doch 'ordening. Thans beschikken wij over een mooi voorbeeld. Velen kennen het dramatisch gebeuren in het Land van Vollenhoven. Omdat wij eigenlijk nog niets aan een nationaal bestemmingsplan hebben gedaan, kon de werkverschaffing zich daar van eenige duizenden hectaren riet- en moerasland meester maken. De andere belangen (rietcultuur, watersport, natuurbescherming, jacht, visscherij) waren van geen of onbeduidend belang. Zelfs de belangen der ingelanden, kleine Giethoornsche boeren, kwamen in het gedrang. Men maakte daar groote polders voor den landbouw, de vroegere eigenaars der gronden kwamen er niet bij te pas, hun ontbrak geld en aanpassingsvermogentientallen werden werkloosLangzamerhand kwamen andere belangen een aandeel opeischen, de rietdekkers kwamen in actie, de natuur vrienden niet minder, „Natuurmonumenten" kon er met hulp van eenige vrienden de Groote Otter's Kooi in bezit verwerven. Van een doelbewuste ordening der verschillende belangen is echter tot dusverre geen sprake geweest. De primaire belangen gingen voor: wat het zwaarste is enz. Weg die mooie wildernissen, die wetenschappelijk zoo belangrijke botanische levensgemeenschappen en vogel broedplaatsen, weg met dit zoo mag het gerust genoemd worden! nationale natuurmonument! Dat daarbij verpaupering in het zoo idyllische^Giethoorn plaats vond had men niet voorzien, is dit een rechtvaardige bestemming te noemen? Het Giethoornsche gemeentebestuur besloot een goed voorbeeld te geven. Het droeg aan de Heidemaatschappij op een plan tot inpoldering en ruilverkaveling te ontwerpen voor het schilderachtige landschap ten Oosten van Giethoorn. Reeds een paar jaar «geleden werd er voor gepleit om met de belangen' der ingezetenen rekening te houdeneen zekere verbetering 'van allerlei hooilanden kan natuurlijk van groot belang zijn, daarin zit ook arbeid voor werkloozen, de boeren zelf kunnen hun bedrijfjes handhaven, het milieu, waarin zij leven, kan zijn karakter behouden. Persoonlijk kan '-inen ook een dergelijke landschappelijke verandering betreuren, in sociaal opzicht is er veel voor te zeggen. Zoo lang de verdere plannen tot uitvoering der Zuiderzeewerken (waaraan overigens flink wordt gewerkt) nog niet tot verwezenlijking kunnen worden gebracht, andere groote inpolderingen inbegrepen, moet er werk worden verschaft voor duizenden werkloozen, moet ook de bodemproductie worden verhoogd. Wat wij nu van het ontwerp der Heidemaatschappij hebben gelezen, leidt tot de conclusie, dat hierin op verstandige wijze.rekening is gehouden met andere belangen, o.tn. blijft Giethoorn zelf zijn schoonheid behouden, het nieuwe polderland en het verbeterde veenland krijgen waterwegen, de verkaveling zal zoo geschieden, dat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 4