HEEMSCHUT 35 Eembrug, waarover Dr. F. C. WIEDER ons meer vertelt. Pastoor A. E. RlENTJES haalt herinneringen op van de oude brouwerij, later logement, „de Eenhoorn" te Maarssen en H. ROOSENSCHOON vertelt van het sinds lang verdwenen oude kasteel Cronenburch onder Loenen. Voor onze lezers wel het meest belangrijke is echter het verslag van de Commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied, waarvan het jaarboekje de verslagen over 1938 en 1939 opneemt, van de hand van den Heer J. TROUW. Deze Commissie organiseerde lezingen over het behoud van de schoonheid van het Vechtlandschap, zijn dorpen en plassen, bemoeide zich met uitbreidingsplannen en streekplannen, streed tegen.autobelten, vuilstorting en de vervuiling van de rivier, kritiseerde verkeerde beplanting van de wegen in haar gebied, kortom roerde zich daar waar haar tusschenkomst noodig was. De Vereeniging Niftarlake zelf organiseerde een geslaagde excursie naar het oude Amsterdam. B. DE H. HET T W I S K E-L AND De ContactCommissie voor Natuur- en Landschapbescherming meldt ons: „Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld zal definitief tot inpoldering van het Twiske-land volgens het oorspronkelijke plan van de werkverruiming worden overgegaan. De actie van het Bureau voor natuurbescherming voor Amsterdam en omstreken, gesteund door de Contact Commissie voor Natuur- en Landschapbescherming en verscheidene autoriteiten voor de uitvoering van een ander plan, waarbij niet alleen cultuurtechnische, doch ook andere belangen, zooals die van natuurschoon, recreatie, vuilstorting, wegen en verkeer tot hun recht zouden komen, heeft dus geen succes gehad. Wel werd indertijd de Commissie- WEEVERS in dë gelegenheid gesteld op zuiver natuurwetenschappelijke gronden een keuze te doen uit een tweetal watergebiedeirin hun geheel. Doch waar het hier een terrein betreft in de onmiddellijke nabijheid van groote bevolkingscentra (Amsterdam, Zaandam) is nu wel duidelijk gebleken, dat men er met een weten schappelijk advies alleen niet komt. De Natuurbeschermingsbeschikking van April 1940 had een ruimere beoordeeling mogelijk gemaakt, doch zij schijnt voor dit geval, alhoewel het hier wel degelijk een werkverschaffingsobject betrof, ter zijde te zijn gesteld. Daar aan de plannen langen tijd geen ruchtbaarheid werd gegeven, kon de actie van het Amsterdamsche bureau eerst op het laatste oogenblik worden ontketend. Intusschen hebben de voorbereidingen voor het oorspronkelijke plan regelmatig voortgang gevonden, totdat blijkbaar nu een stadium is bereikt, waarop wijziging den Staat op tonnen gouds zou komen te staan. Voor de natuurvrienden in Nederland 'beteekent di.t een zeer slechte tijding, temeer daar bij het plan een eigendom van de Vereéniging tot behoud van Natuur monumenten ter grootte van 14 H.A. is betrokken. „Natuurmonumenten" werd in deze plannen tot nu toe officieel niet gekend, zoodat zij nog steeds in onzekerheid verkeert, welk lot haar bezit aan De Twiske beschoren is." Nader werd vernomen, dat de inpoldering van het Twiske-land voorloopig is uitgesteld. Al beteekent dit niet dat de plannen niet doorgaan, de kans wordt verhoogd dat het natuurschoon, de prachtige plassen en veenen, geheel of ten deele behouden zal kunnen blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 13