HEEMSCHUT 7 het menschelijke te boven gaat. De natuur breekt af, langzaam maar onverbiddelijk. Wat goed gemaakt is zooals een bak- steenen kaplaag weerstaat de eeuwen. Wat slecht gemaakt is zooals een fabriekmatig vervaardigd ding vergaat spoedig. Doch de natuur is mild. Wat aan oude bouwwerken ten onder gaat, gaat in schoonheid ten onder, wordt pit toresk. Zoo zelfs, dat het soms twijfel geeft deze bijzondere schilderachtige schoonheid op te offeren voor eene restauratie. Een' goed uitgevoerde restauratie herwint echter na korten tijd deze schoonheid. Daarvoor is een weinig geduld noodig. De voor gevel van het oudste huis was vlak na de voltooiing van de restauratie veel te schoon en te nieuw en te rood, zoo best was alles schoongemaakt om te kleuren bij het nieuwe metselwerk dat van echte oude steenen gemaakt was. Om dit niet te sterk in het gezicht te brengen bleef de steiger, met alle stof en puin, zoo lang mogelijk staan, zorgden regen en wind voor spatten, druipen en bestuiven. Na eenige maanden was de geveltrap reeds zoodanig bijgekleurd dat het te nieuwe er reeds af is en het geheel beter van kleur geworden is, de baksteen zoowel als de natuursteen. De techniek van restaureeren, de werkwijze eischt veel' ervaring. Al zijn de teeke- ningen goed, dan kan met de uitvoering nog zooveel bedorven worden, zelfs op het laatste oogenblik, zooals met de kleur van schilderwerk of met de voegen in metselwerk. Het is opmerkenswaard dat nu, binnen het jaar na de herstelling, op den zonnekant van den vestingmuur de muurleeuwebek zich wederom heeft vast gezet om straks in 't vroege voorjaar te bloeien en in den nazomer de zaadjes over te brengen naar andere plekjes op en tegen den muur, doch nooit op plekken waar met portlandcement gevoegd is. Hoe 't wel moet en hoe 't niet moet, is niet te onderwijzen. Dat is alleen te leeren door oplettend te zien en door bij het tekortschieten aan schoonheid na te speuren hoe dit komt. Het is om deze reden dat we nooit moeten schimpen op de veelal minder geslaagde restauratiën van 50 jaar geleden. De bouwmeesters die dit deden moesten de werkwijze nog leeren. Zij echter hebben den weg gebaand, hebben de bouwwerken gered in een tijd dat anderen ze afbraken. De Drogenapstoren is daarvan een voorbeeld. Bouwgeschiedenis. De ommuring van Zutphen is tot stand gekomen in het laatst der 14e eeuw. Men zal er vele jaren aan gewerkt hebben. In 1444 werd de Saltpoort gebouwd, met een pleintje aan de binnenzijde ervoor en een brug over De gevelvensters van den beganen grond zooals zij achter de bemetseling voor den dag kwamen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 9