20 HEEMSCHUT DE ZORG VOOR HET LANDSCHAPSSCHOON BIJ DEN WEDEROPBOUW Landschapsschoon en platteland zijn onafscheidelijk verbonden, het schoon zijn is een eigenschap yan het goede platteland. Een periode van aantasting van land schappelijk schoon ligt achter ons. Over groote gebieden zijn verdedigingswerken aangelegd. Toen de storm over ons losbraki is wat in den weg van de verdedigings linies stond, geraseerd. Dit leed is geleden de wederopbouw neemt een aanvang. Wat wij gaan scheppen, moet beter en doelmatiger worden; ruilverkaveling over groote gebieden aansluitend aan de verwoeste, biedt de mogelijkheid tot een rationeele indeeling van den grond. In de mededeelingen, die tot nu toe over dit werk zijn verschenen, is het woord landschapsschoon nog nauwelijks gebruikt. Ons hoofd staat nog niet erg naar schoonheid en aesthetiek, er valt te veel te doen, er zijn nog te veel organisatorische, juridische, financieele, economische, waterstaat kundige, bodemkundige, landbouwtechnische en bouwkundige moeilijkheden en puzzles. Brengt dit gevaren mee voor ons landschapsschoon? Niet noodzakelijk een organisatie is zeer goed denkbaar, die doordrongen is van de wenschelijkheid onze landschappen tot een zoo groot mogelijke schoonheid te brengen. Wil dit echter slagen, dan is het noodig te preciseeren en te definieeren. Onderdeel van het landschap is b.v. het min of meer ongerepte „natuurmonument". Veel van deze quasi-natuurlijke plekken zijn door den mensch geschapen en in stand gehouden. Toch zijn zij belangrijk, als laatste wijkplaats voor de oorspronkelijke flora en fauna. Het reserveeren en misschien zelfs het scheppen, is aanvaardbaar, wanneer de natuurwetenschap de motieven verstrekt. Van geheel anderen aard dan deze natuurwetenschappelijke reservaten zijn gebieden als het Gooi-reservaat. Zij hebben een sociale functie. De bewoners van de groote bevolkingsagglomeraties vinden er „de vrijè ruimte". In dezelfde categorie kunnen wij ook het strand en een deel van de duinen plaatsen, vele binnenwateren en plassengebieden, en ten slotte, ook schoorvoetend, boschcomplexen wier hoofd functie de houtproductie is, maar die als wandelgebied een sociale bijfunctie hebben. Voor de zuivere ontspanningsgebieden is de bereikbaarheid van de wooncentra uitermate belangrijk; zeer urgent is het te werken aan een systeem van vrije ruimte en groene toegangswegen dat op de juiste wijze samenhangt met de dichtst bevolkte plekken van het land. En zelfs wanneer het biologisch reservatenstelsel compleet zou zijn, de ontspanningsruimten in voldoende mate zouden zijn aangewezen en van een net van aantrekkelijke toegangswegen zouden zijn voorzien, wanneer Het landschap van den Twentschen achterhoek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 22