12 HEEMSCHUT onder het nieuwe rijwielen afdak, waarin eenige natuur- steenen fragmenten die op den zolder gevonden werden, ver werkt zijn, twee basementen en Ionische kapiteelen en twee neuten van zandsteen. In 1889, toen Zutphen een watertoren noodig had, werd de Drogenapstoren daarvoor ingericht en tevens het boven gedeelte gerestaureerd naar de begrippen van dien tijd, het begin van het restaureeren van oude bouwwerken in Nederland. Op den toren kwam een hooge spits met vele dakvenstertjes. De vier hoektorentjes, waarvan niet veel meer over was, werden grootendeels vernieuwd. Aan het ondergedeelte van den toren en het inwendige werd niets gedaan. Daardoor is dit, hoewel beschadigd, nog geheel oorspronkelijk. Uit dit geval blijkt dat er geen beter middel is om oude bouw werken te behouden dan ze een bestemming te geven. Het, waterreservoir doet sedert lang geen dienst meer, maar de toren is bewaard gebleven. Zoo is het ook met Dat Bolwerck. Niemand wilde er in wonen. Nu heeft het bouwwerk een goede bestemmingopenbare leeszaal en bibliotheek, een zegenrijke instelling. Men behoeft slechts in den namiddag een bezoek te brengen om een indruk te krijgen hoezeer de uitleenbibliotheek door het jonge geslacht gebruikt wordt. Zij wordt daarmede verre gehouden van het „vergifplantje" zooals geschreven staat op een boekenplank achter, in de kamer van de Directrice. Ook de leeszaal, het oude voorhuis, wordt regelmatig bezocht, den geheelen dag, door oudere menschen die daar kennis, wetenschap en rust komen zoeken of troost en hoop. Want hier, tusschen de boeken, hangt de sfeer van VONDEL's-woord Leert dan reizen. Met gepeizen, Naer pallaizen Uit het slick Dezer werrelt. Die zoo dwerrelt, Eeuwig gaet voor oogenblick. Toen na den laatsten goeden bewoner, den wijnkoopman, niemand meer zulk een groot huis begeerde, raakte het in verval, werd eenige keeren verkocht en liep het achteruit. Het is te datfken aan den innerlijken drang tot behoud van geschiedenis en schoonheid van Zutphenr_ uitgaande van enkele inwoners, dat het huis met omgeving thans een waardig aanzien heeft verkregen. Deze vloer van plavuizen ligt onder den houten vloer in de achterkamer van het oudste huis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 14