10 HEEMSCHUT vangen door houten kozijnen met schuiframen en kleine ruiten. In den zij-uitbouw van het oude Bolwerck werden de muren van binnen afgekloofd om daar meer ruimte te maken en werd daar een flinke eikenhouten trap gemaakt. Ook in den achtergevel van den achterbouw werden overeenkomstige ramen gemaakt. In ongeveer 1775 werd het huis nog eens in de mode bijgewerkt. De ramen met de kleine ruiten in den voorgevel werden ver vangen door ramen met iets grootere ruiten. Er werd een nieuwe buitendeur aangebracht met een bovenlicht in gelijke verdeeling en met een verguld snijraamhek er achter. In de vestibule en het trappenhuis werden vloeren gemaakt van Italiaansch marmer, arabescato, benevens een fonteintje van het zelfde materiaal. In den tuin werd een lang gesmeed ijzeren hek geplaatst De tuin werd ten deele geplaveid met steenen van lava, een van oudsher gebruikelijke en onver- slijtbare soort vulcanische steen. Deze lava en de tufsteen kwamen beide den Rijn en den IJsel af. In de vestibule werd een gepleisterd plafond met bijbehoorende afwerking der wanden van stuc gemaakt. Daardoor raakte de balkenzoldering uit het gezicht, die was van grenen balken met beschildering in vlakke kleur met biezen. Deze beschildering, waar schijnlijk bij de verbouwing van 1625 ge maakt, was ook in het oudste huis. op de oudere eikenhouten zolderingen aanwezig. Het kleine vertrek tusschen het oudste huis en de vestibule werd in den stijl van den tijd voorzien van een schoorsteenmantel met betimmering, waarin een spiegel met daarboven een schilderij, een grauwtje, met kinderfiguren. De groote voorkamer het oude voorhuis werd voorzien van een houten plafond met gesneden rozet nu in de kinderleeszaal aangebracht en een voor dien tijd moderne stookplaats voor een De geveltop De middelste pinakel van den gevel De onderste pinakel van den gevel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 12