HEEMSCHUT 9 tegen het oude huis, waar schijnlijk met een spiltrap erin, want nergens anders in het huis is een spoor van een trapopgang in de balklagen aangetroffen. Ook was daar een buitendeur die in het voorhuis uitkwam en een kleine deur die toegang gaf tot den uitbouw. Ongeveer in 1625 zal de eige naar van Dat Bolwerck zijn huis te klein gevonden hebben. Hij bouwde aan den achterkant een-aanbouw met een hoog dak, waardoor de zuidgevel vrijwel geheel van zon verstoken werd. Dat was niet zoo bezwaarlijk omdat het achtergedeelte van het huis en de verdieping werden gebruikt voor pakhuis, blijkens de vondsten waarschijnlijk voor graan, hetgeen tot gevolg had dat de plavuizenvloer in de achterzaal verzakte en vergruisde en de eikenhouten moerbinten onder de zware lasten door bogen. Aan de straat werd meer ruimte verlangd. Het open ter rein werd volgebouwd. De voorgevel werd gemaakt met kruisvensters naar het gebruik van dien tijd ongeveer 1625 die smaller waren dan die van het Bolwerck. Om meer eenheid te verkrijgen werden de laatste opzij bijgemetseld en versmald. De langere drempels en kalven en de gepleisterde schuine dagkanten verdwenen in den muur. Op den zolder van dit latere huis bleef een stuk van den zijgevel van Dat Bolwerck in het gezicht, om tot voorbeeld te dienen voor de restauratie van 1939, met een overgemetselde schootlijst van baksteen, een muizetand. Daar ziet men ook van dichtbij de nestkastjes, zooals ze ook in den hoogen top .van den achtergevel zijn, in het metselwerk gespaarde openingen, afgesloten met een platten steen met ingeboord gaatje, een huisvesting voor de kleine vogelen des velds in denzelfden zin als de grootere duivengaten met uitvliegsteenen die in de oude Geldersche bouwkunst veelvuldig voorkomen, maar in de huizen aan 't einde van de Zaadmarkt niet. In ongeveer 1725 zal de bewoner zijn huis gemoderniseerd hebben. Op den beganen grond van beide huizen boven was pakhuis werden de steenen vensters ver- Dc achtergevel van Dat Bolwerck met den lateren aanbouw na de restauratie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1941 | | pagina 11