HEEMSCHUT 107 DE MOLEN VAN GRONSVELD Een eenvoudig courantenbericht- je Maandag (21 Oct. '40) in den vroegen morgen werd brand ont dekt in een der stallen van den windmolen te Gronsveld plaatst wel niet op den voorgrond, maar schudt in ons toch weer de her innering wakker, dat even vijf kilo meter buiten Maastricht langs den Rijksweg van daar naar Luik, zich een in alle opzichten merk waardig bouw werk verheft, dat tegen het vlakke, Oostwaarts zeer geleidelijk opglooïende heuvelland op bijzonder schilderachtige wijze afsteekt en de aantrekkelijkheid van deze toch al mooie landouwen in niet geringe mate verhoogt. Het gaat hier niet om de stallen, och, het stempeltje oorzaak onbekend, ver zekering dekt de schade kan ook hier worden afgedrukt, maar wanneer de oude molen mede een prooi van het vuur geworden was, zou wederom een stuk geschiedenis zijn verwoest waaraan het verzekering dekt de schade snooit de oorspronkelijkheid had kunnen teruggeven. De molen bleef gelukkig gespaard. Deze, een ronde toren of Fransche molen, gebouwd van baksteen met een laag mergel in de onderste en een eenvoudige rondgaande blokkenversiering in de bovenste helft, rust op een ongeveer drie meter hooge terp waarin de zware fundamenten zijn gebouwd. Deze terp is aan de buitenzijde omkleed door een muur van mergel, versterkt door een aantal steunbeeren. In dezen muur prijkt een gedenkplaat van Naamschen steen, die opheldering geeft omtrent den stichter alsmede het stichtingsjaar. Deze gevelsteen, sterk verweerd, draagt, voor zoover te ontcijferen, het inschrift: Oest Grafe von Bronckhorst van Gronsfeld, Freyheer von Battenborgh und Rimburgh, Hunnepel me fier fecit 1622. De terp biedt gelegenheid om rond den molen te loopen en is voorzien van een eenvoudige ijzeren leuning. De Heeren van Gronsveld behielden zich het recht voor de boeren uit de omgeving te dwingen hun graan in dezen molen te laten malen. Eigenaardig is ook dat, om het windrecht geen geweld aan te doen, over een lengte van ruim een Kilometer langs den weg acacia s zijn geplant, waarvan De Fransche molen te Gronsveld. Fofo W. F. H de Haan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 13