68 HEEMSCHUT BOEK EN TIJDSCHRIFT Zelandia Illustrata. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen bezit een belangrijke prentverzameling, een historisch-topografischen atlas, die een „schat kamer van wetenswaardigheden" voor Zeeland omvat, zooals een vroegere beheerder dezer verzameling het uitdrukte. De verzameling omvat kaarten, topo grafische afbeeldingen, benevens afbeeldingen op het gebied van zeden en gewoonten en portretten. De ijverige beheerder der verzameling Dr. W. S. UNGER te Middelburg verzorgde eenige jaren geleden het eerste deel van den catalogus, de kaarten en plattegronden. Hieruit blijkt dat de geteekende kaarten in vroeger jaren zijn ondergebracht in het Rijksarchief van Zeeland, en hoewel in Middelburg gebleven niet meer in de verzameling aanwezig zijn. Van deze kaarten, opgenomen in de verzameling van het Rijksarchief was reeds een inventaris, zoodat de schrijver deze stukken niet nog eens vermeld heeft. Van de overige bladen, de gedrukte kaarten en plattegronden werd een goede en vakkundige beschrijving gemaakt, niet alleen een inventaris van het bezit, doch met zoodanige beschrijving en mededeelingen dat dit voor den gebruiker en deskundige juist voldoende is. Dit eerste deel omvat alle kaarten van Zeeland, van de eilanden, van de steden en dorpen, een schoone historische collectie, want uit slechts weinig stukken is zoo goed de geschiedenis af te lezen als uit de plattegronden. De verschijning van het tweede deel, evenals het eerste bij ALTORFFER te Mid delburg, gaf ons aanleiding ook van het eerste iets mede te deelen. Het tweede, nu juist uitgekomen boekwerk geeft de catalogische beschrijving van de topografische teekeningen en prenten. Tijdschriftknipsels, prentkaarten en dergelijke zijn buiten de beschrijving gelaten. Niettemin omvat dit deel ruim 2300 nummers van teeke ningen of gravuren, litho's en dergelijke van het Zeeuwsche land, een kostelijk bezit voor de studie der geschiedenis, voor de bouwgeschiedenis van een oud bouwwerk die aan een restauratie behoort vooraf te gaan en voor vele andere onderzoekingen. Het systeem van indeeling is als de Rijksmonumentenlijst, zoodat ter zake kundigen niet lang behoeven te zoeken om in den catalogus den weg te vinden. Een lijst achterin van teekenaars, graveurs, uitgevers benevens van de plaatsnamen vergemakkelijkt het overzicht. Door dezen uitgebreiden catalogus is de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap nader gebracht tot het publiek. Dr. UNGER heeft daarmede een goed werk gedaan. Deze bespreking van Dr. UNGER's catalogus was in drukproef overgebleven van het vorig nummer omdat er geen plaats voor was Wat is sedertdien veranderd. Het oud archief van Middelburg is bij den brand van het raadhuis geheel teloor gegaan. Van het gebouw van de Provinciale bibliotheek is alleen de voorgevel overgebleven; van de boeken is zelfs geen zwart verkoold velletje papier te zien. Van het Rijksarchief in de abdijgebouwen ging een deel verloren, waarbij de bovengenoemde geteekende kaarten van Zeeland. Het gebouw en de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap, met de Zelandia Illustrata bleven gelukkig ongedeerd. A. K.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 18