HEEMSCHUT 63 goed bewoond en gemeubileerd is, vormt het geheel een kostelijk bezit voor de Vereeniging en een fraai stuk studiemateriaal voor interieurkunst. Het huis In de Steencotse aan de Dwarskaai is zwaar getroffen. Het is ledig gebrand. Er bleef alleen van over de achtergevel en het onderste gedeelte van den voorgevel. Verder niets dan de overwelfde kelder. Bijna twintig jaar geleden werd dit huis van de Gemeente Middelburg ten geschenke ontvangen. Het werd toen gerestaureerd waarbij zorg en geld niet gespaard werden. Daarna werd het gehuurd door een kunstlievend bewoner die de prachtigste antiquiteiten in het huis bracht. Het huis, de gevel, de binnenhof, het geheele inwendige was een beziens waardigheid voor landgenoot en vreemdeling. Dat is nu alles weg. Huis en meubilair. De bewoner die wij ontmoetten bezat niets meer dan de kleeren die hij aan had. Toch kan, met goeden wil en geld, de Steenrots herbouwd worden. Tal 'van fragmenten van den gevel zijn bewaard gebleven en uit het puin te voorschijn gehaald. Deze natuursteenen onderdeden zijn beschadigd door vallen, niet door vuur. Wel is door vuur verpulverd een deel van de overgebleven pui, doch die werd 20 jaar geleden goeddeels vernieuwd. Achter het huis werd indertijd, toen de restauratie gereed was, een keukentje bijgebouwd dat door een misverstand in machinalen steen werd gemaakt en leelijk werd. Het noodlot heeft gewild dat dit aanbouwtje netjes bewaard is gebleven, een goede keet bij den wederopbouw om daarna te verdwijnen. Het huis In de Steenrotse dateerde van 1590. Dat stond boven in den gevel. Het huis werd gebouwd voor en door ANDRIES DE VALCKENAERE, een steenhouwer die wegens geloofsovertuiging van Antwerpen naar Middelburg kwam. Dit verklaart het eenige voorbeeld van een Vlaamschen gevel in Zeeland en Nederland. Een rij van vijf reliefs die gespaard zijn gebleven stelt het steenhouwersambacht voor van de steengroeve tot het wegbrengen der gereede steenblokken. Drie reliefs daarboven die nu in brokken liggen stellen het verhaal voor uit EXODUS, waar MOZES het water uit de Steenrots doet vloeien. Boven in den gevel waren twee medaillons, van JULIUS CAESAR en OCTAVIANUS AUGUSTUS. Ze liggen nu in stukken gebroken tusschen het puin. Het huis de Gulden Sonne stond aan de Lange Delft tusschen het hotel Verseput en de Bibliotheek. De voorgevel was in vroegeren tijd eenigermate gerestaureerd en het huis was sedert eenige jaren eigendom van de Vereeniging Hendrick de Keyser. De gevel was een merkwaardig staal van de renaissancekunst in de Nederlanden. De vormen deden sterk denken aan de voorbeeldenboeken van VREDEMAN DE VRIES, die in het eind der 16e eeuw van invloed waren op de bouwkunst. De gevel was gedateerd 1635. Men zou hem 50 jaar vroeger willen schatten. Van dit huis is niets over. Het hardsteenen plint van de winkelpui en een puinhoop, verder niet. De plek was in de woestenij terug te vinden door fragmenten van den gevel, stukken pilaster, cartouches, basementen, lijststukken. Op het eerste gezicht zegt men: deze. gevel is verloren. Doch bij bezien van de foto van vroeger komt de gedachte dat de gevel grootendeels van natuursteen was, van besten zand steen die heel wat hebben kan, dat er niets weg kan zijn en dat gebroken stukken tegen elkaar gemetseld kunnen worden, kortom dat het mogelijk moet zijn dezen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 13