HEEMSCHUT 15 De Contact-commissie inzake Natuurbescherming hield op 30 Januari haar jaar vergadering. Van deze commissie kan nu meer kracht uitgaan door de aanstelling van een functionaris die er zijn tijd aan wijden kan, de Heer Ir. W. G. V. D. KLOOT. Aan het Gemeentebestuur van Edam werd een advies gegeven omtrent het uit wendig aanzien van een benzinestation ter plaatse, welk geval een aanknoopings- punt vormde tot samenwerking met de Shell. De watermolen te Noordwijkerhout werd weder in gebruik gesteld. Van de feestelijke gebeurtenis gaf de Heer H. B. E. WARNAARS reeds een verslag in het vorig nummer. De oude Zandvoortsche weg onder de Gemeente Bloemendaal moet noodzakelijk verbreed worden, waardoor het onafwendbaar- is dat Jboomen moeten vallen. Er komen waar dit te pas komt echter weder jonge boomen voor in de plaats. Er zijn plannen geweest voor hooge hefbruggen wel 40 Meter hoog in het Zuid-Hollandsche polderland De Commissie W.I.L. hield zich hiermede bezig. Blijkens de laatste berichten komen daar andere soort bruggen, die niet zoo hoog in het landschap zijn en aesthetisch goed verzorgd. Een verheugenis. De Geldersche IJssel, de fraaie rivier die langs de Steeg en de steden Zutphen, Deventer, Zwolle, Kampen vloeit en die zich dit jaar als een machtige stroom deed kennen, voldoet niet voor de scheepvaart. Er zijn teveel bochten in. De Rijkswaterstaat overweegt de rivier te verbeteren, waardoor bochten afgesneden zullen worden. Het zal hoogst gewenscht zijn daarbij de schoonheid niet te vergeten, omdat vele prachtige plekken een ander aanzien zullen krijgen. Het Gemeentebestuur van IJzendijke verzocht en verkreeg een advies betreffende de soort van beplanting langs den Boulevard ter plaatse. Met den Bond van NederlandSche Architecten is een studiecommissie voor de plattelandsbouwkunst ingesteld. De bedoeling is te komen tot opmetingsteekeningen van boerderijen en dergelijke met eigenaardige constructiën en vormen. Om deze zaak verder te brengen is contact gezocht met Hoogleeraren van de Technische Hoogeschool, teneinde te trachten het studiewerk van de adspirant-architecten en de documentatie van verdwijnende typen van landelijke bouwkunst aan .elkaar te verbinden. In - den polder die de Gemeente Benschop omvat gelegen tusschen de steden IJsselstein en Oudewater is een vele kilometers lange Wetering, die met de aangelegen boerderijen en lindeboomen dit ongeschonden Stichtsche landschap tot een genot van schoonheid maakt. Doch de "weg erlangs is te smal; er zijn plannen tot demping van de Wetering. Een vraagstuk dat niet eenvoudig is. In de laatste Algemeene Vergadering werd de Commissie Het Dorp ingesteld, die zich zal bezighouden met het behoud en de herstelling van de schoonheid der Nederlandsche dorpen, een fraai en uitgebreid arbeidsveld. Teneinde hierin beweging te krijgen zijn door het Dagelijksch Bestuur voorloopig drie leden aan gewezen, de Heer J. R. KONING als uitvinder der gedachte, de Heer H. B. E. WARNAARS als lid van het Algemeen Bestuur en de Heer O. L. VAN DER Aa als buitengewoon lid. Deze drie leden zullen" in de Zomervergadering met voor stellen komen. De SECRETARIS.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 5