20 HEEMSCHUT DE OUDE KERK TE AMSTERDAM De Oude Kerk, de Oude St. Nicolaaskerk te Amsterdam, moet noodig gerestaureerd worden. Daarvoor is geld noodig en- belangstelling. Het is een goede gedachte geweest een tentoonstelling in elkaar*te zetten over de Oude Kerk, om daarmede dit belangrijke bouwwerk, zoowel uit een oogpunt van schoonheid als van geschiedenis, nader te brengen tot hen die in deze zaken belang stellen. De tentoonstelling is gegroeid uit de samenwerking van het Comité voor de restauratie, de Vereenigingen en de Gemeente, met als gevolg dat in het Stedelijk Oudheidkundig Museum in de St. Anthoniswaag op de Nieuwmavkt iets bijeengebracht is dat de moeite waard is, een keur uit wat aanwezig_bleek in bet kerkgebouw, in musea en in de particuliere verzamelingen, waar in stilte en met liefde voor de schoone stad Amsterdam zooveel is bijeengebracht en bewaard gebleven in verborgenheid, om dan ineens als 'n openbaring voor den dag gebracht te worden om te wedijveren met andere soort gelijke stukken. Men denke slechts aan de Loterijprent van de Oude Kerk, een houtsnede uit de 16e eeuw, die,-vier^eeuwen geleden, dienst heeft gedaan voor een loterij voor den bouw van het choor van de kerk en van welk merkwaardig stuk drukwerk alles en alles bij elkaar één exemplaar bewaard is gebleven. Wie Amsterdam bezoekt verzuime niet deze tentoonstelling ie bezichtigen in de Waag op de Nieuj^markt. Zij blijft geopend tot en met 18 Februari 1940, op werkdagen van 105 uur, des Zondags van 12'/25 uur. BOEK EN TIJDSCHRIFT t De beteekenis van goed rietland is de titel van een boekje, uitgave van het Ingenieursbureau Het Oversticht te Deventer. Het is een pleidooi voor het behoud van rietland in het Land van Vollenhove. In het boekje wordt met goede afbeel dingen van boerderijen en andere landelijke' bouwwerken betoogd, dat riet voor daken en andere doeleinden een onmisbaar materiaal is, dat slechts op enkele plekken in Nederland groeit. 'Bij inpoldering van het Land van Vollenhove zal een belangrijke' groeiplaats van goed -tfakriet teloor gaan. Het bladriet vindt verder éen nuttige toepassing in de bloembollenteelt. De bollenvelden worden er in den winter mede afgedekt. Verder maakt men er rietmatten van waarmede kassen afgedekt worden. Ook de stucadoor gebruikt riet voor zijn plafonds. Uit het boekje ontleenen wij deze zinsnede: „Er is geen materiaal in Nederland dat aan zooveel handen arbeid verschaft dan juist riet." Het boekje sluit met „Nederland behoort zijn rietland te behouden, behoort het zelfs te verbeteren en uit te breiden." Het lijkt ons wel gewenscht met den inhoud van dit boekje rekening te houden bij de plannen tot inpoldering van moeraslanden waar goed riet groeit. A. K. Den leden wordt verzocht de contributie voor het jaar 1940 te willen storten op de Postgirorekening van den Bond Heemschut No. 124326.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1940 | | pagina 10