102 HEEMSCHUT strakke rustige karakter, dat zij verleenen aan de Drenthsche dorpen. Zeer dikwijls hebben Drenthsche en uitheemsche schrijvers hunne bewondering hiervoor geuit." „De brinken in Drenthe zijn iets bijzonders; men treft hen in vrijwel geen andere provincie aan. Het behoud van deze brinken als natuurmonument moet dan ook dringend aanbevolen worden, speciaal in de zorg van de gemeentebesturen." Gepleit wordt in dit rondschrijven tenslotte voor het „overgroote belang van het behoud van het typeerend-Drenthsche natuurschoon in de dorpen." Wij mogen zoo vrij zijn als onze meenirig te kennen te geven, dat met dit over groote belang bij de verbetering van de provinciale wegen niet steeds in voldoende mate rekening is gehouden. Als voorbeelden mogen wij daarbij aanhalenZweeloo, dat in twee richtingen wordt doorsneden door een asfaltbetonweg. Westerbork, Wezep en Oosterhesselen, die door dergelijke wegen veel van hun oude bekoor lijkheden hebben verloren. Orvelte, waar de omsnijding n. o. m. te dicht de oude kern beroert. Ernstige gevaren dreigen, indien wij goed ingelicht zijn voor Ruinen, Diever, Dwingelo en Lee, Sleen en N. Sleen, Schoonoord, Grollo en Elp. In al deze gevallen ware o. i. een omlegging van den Provincialen weg met het oog op het belang zoowel van het verkeer als van het behoud van het karakter der genoemde dorpen met - hunne brinken, verre te verkiezen geweest boven de reeds uitgevoerde of nog bestaande plannen van den Provincialen Waterstaat tot verbetering van den door de dorpen voerenden weg zelf. Wij mogen verder als onze stellige overtuiging te kennen geven dat door bedoelde omleggingen het oeconomisch belang der dorpsbewoners op den duur eerder zal worden gebaat dan geschaadhet snelverkeer zelf toch brengt aan de-dorpen gewoonlijk zeer weinig voordeel. Zal echter door de omlegging het typische dorpskarakter met zijn brinken, zijn beplantingen, etc. bewaard blijven, dan zal dit bezoek bevorderen van een categorie van toeristen, die juist voor dit karakteristieke dorpsschoon oog hebben, en die gaarne eenigen tijd in deze omgeving zullen willen blijven verwijlen. Wat de dorpsbewoners zeiven betreft, zoo beteekent naar onze meening voor hen aantasting en vaak vernieling van het Drenthsche dorpskarakter een positieve schade, en daartegenover een geleidelijke en harmonische aanpassing aan gewijzigde omstandigheden, waarbij het eigene karakter van dorp en streek zoo goed mogelijk gespaard zal kunnen blijven, een niet in cijfers uit te drukken, ideëele winst. Het is om al deze redenen, dat de Commissie „De weg in het Landschap" hierbij de vrijheid neemt, Uw College beleefd doch met aandrang te verzoeken, bij de beoordeeling van de verbeteringsplannen van het Provinciale wegennet, en ook van de gemeentelijke uitbreidingsplannen, het zoo goed mogelijke behoud van het karakter der Drenthsche dorpen als voornaam belang mede op den voor grond te willen plaatsen, en om te dien einde in het algemeen wel te willen bevorderen omleiding van de verkeerswegen om de dorpen of dorpskommen heen, opdat aantasting daarvan zooveel mogelijk vermeden worde. Met verschuldigde hoogachting hebben wij de eer te verblijven, Namens de Commissie „De Weg in het Landschap", Voorzitter w.g. F. J. VAN LANSCHOT, Secretaris w.g. H. CLEIjNDERT AZN.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 8