HEEMSCHUT 99 weggewerkt. Doch ze moeten ergens blijven en het is de moeilijkheid waar en hoe. Dan waren er velerlei vraagstukken van den meest uiteenloopenden aard Adviezen aan Gemeentebesturen inzake een reclameverordening, inzake den strijd tegen de antennemasten of ander soort ontsiering. De Directeur van het Amster- damsche Bouw- en Woningtoezicht lichtte het bestuur, in een besloten vergadering, vakkundig in hoe in deze best gehandeld kon worden, en gaf den Bestuursleden richtlijnen aan tegen de ontsieringen door: verkiezingsreclame, blijvende reclame, antennemasten, verwaarloosde panden, leelijke kleuren. Met belangstelling en met een zeker ontzag vernam het Bestuur wat ten deze te Amsterdam door het Gemeentelijk Bouwtoezicht gedaan wordt, ten voorbeeld aan andere Gemeenten. Van de vele afzonderlijke gevallen kunnen alleen de belangrijke of merkwaardige genoemd worden, temeer omdat in het Maandblad steeds het meeste reeds bekend gemaakt is. De Bakenessergracht te Haarlem werd reeds genoemd; hier past een woord van dankbaarheid aan de Vereeniging Haerlem, doch voornamelijk aan den Dienst van Openbare Werken te Haarlem, wegens het waarlijk eerste geval dat de voorgenomen demping van een gracht ernstig bestudeerd werd met den wil tot behoud der schoonheid. Het laatste nummer van het blad is daaraan gewijd. De Nieuwe Haven te Gouda ging minder vlot. Toen de zaak reeds verloren scheen greep de Minister in, doch na anderhalf jaar gaf diens ambtsopvolger toestemming. Aan het Gemeentebestuur van Edam werden adviezen gegeven omtrent den bouw van een school, de plaatsing van een muziektent en plaatsing van benzinestations. Te Warmond kwam het uitbreidingsplan voor de vijfde maal aan de orde, al maar weer met bebouwing aan de Westzijde in het open vlakke land over het water. Deze keer aanvaardde de Raad dit plan niet. Het verloop van de plannen voor den wolkenkrabber aan de Weteringschans te Amsterdam is bekend. Nadat de vereischte goedkeuringen waren verkregen haalde de Minister een streep door de rekening. Deze geweldige ontsiering komt er dus niet. Voor welk een ramp Amsterdam gespaard is gebleven kan men te Antwerpen zien. Het vraagstuk van de bebouwing van het Midden-Damterrein wordt met belang stelling gevolgd. De meening van het Bestuur is dat dit terrein in 't geheel niet bebouwd moet worden. In de Provincie Overijssel nam de ontsiering door electrische hoogspanningsleidingen toe. Hieraan is weinig te doen omdat het ondergronds leggen van dergelijke kabels te veel bezwaren biedt. Hetzelfde gebeurde in Noord-Brabant, vooral in de streek tusschen 's Hertogenbosch en Eindhoven, tot schade van de schoonheid van het ruime landschap. Het al of niet verbreeden van de Halvemaansteeg of wel dat het verkeer door de Bakkersstraat geleid zal worden is nog niet bekend. Wel is de oever van den Amstel aanzienlijk verbreed, waardoor het water evenveel is versmald. Aan het Gemeentebestuur van Middelburg werd een advies gegeven omtrent een voorgenomen verordening tegen ontsieringen door reclame en andere oorzaken. Eenige vraagstukken voortkomende uit zoeken naar werkverschaffingkwamen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 5