HEEMSCHUT 57 DE VESTINGWERKEN VAN WILLEMSTAD De voormalige vesting Willemstad, in beheer bij de Stichting „Menno van Coehoorn", wordt hersteld. Aan de vesting wordt thans met kracht gewerkt door de Gemeentelijke werkverschaffing, onder toezicht van de Ned. Heide-Maatschappij, waarbij ondergeteekende als architect der herstelling en aan leg optreedt. De in de oorlogsjaren van 19141918 vergraven coupure's en bankets alsmede de daarna voor tuintjes gebruikte taluds worden thans her- steld, zooveel mogelijk teruggebracht in den toe stand zooals de vestingkaart dit aangeeft. Reeds is een gedeelte van de Landpoortstraat tot Bastion 4 gereed gekomen. De planche's zijn daar ter plaatse onder de juiste helling teruggebracht. Enkele banken op de coupures en in de Bastionhoeken bieden straks den bezoeker een rustplaats. De banken zijn van boomstammen voor poten, afgedekt met een halven boomstam. De toegangstrapjes tot de banken, van boomtakken voor treden, zijn reeds tot genoemd Bastion gesteld. Ongeveer 140 nieuwe linden sieren reeds den binnensingel en den walberm. Verharde wandelpaden van ouden steen met grindlaag wijzen den bezoeker den weg over de wallen, hier dalend, daar rijzend. De hierbij gevoegde foto's laten de werkzaamheden zien. Als straks er moet nog veel gebeuren in en op de verschillende bastions de banken staan, zal men een prachtig gezicht op het Hollandsch Diep en het polder land hebben. Er is nog veel te verbeteren en dit kostgeld. De nog jonge Stichting „Menno van Coehoorn" wil trachten deze vesting, als eerste der oude vestingen in ons land, te maken tot een historisch monument, doch het ontbreekt nog aan de noodige financiën. Laat daarom het Nederlandsche volk een steentje bijdragen opdat de voltooiing kan geschieden. Toen op raad van het Rijksburau voor de Monumentenzorg de Stichting mij verzocht voor haar als architect aan dit werk op te treden was ik eenigszins huiverig dit te aanvaarden. Men zegt wël eens: versieren leidt tot ontsieren. Een vesting met strenge lijnen, eenvoudig in zijn opbouw, gekroond met wat boomen en een doornhaag kan geen bloemen of geknutselde banken verdragen. In het oog houdend de vesting aan den bezoeker vvederom voor te stellen in zijn gedaante als versterking en daar aan vast ge koppeld de aardige wandelingen en zitjes, is de hoofdgedachte der Stichting en van ondergeteekende. Willemstad April 1939 C. DE ROOIJ, architect. ÉLsmC De in orde gemaakte wachtgang

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 11