16 HEEMSCHUT Natuurbescherming schijnen in den gedachtengang der werkverschaffers te bestaan. Niet alle lijsten in het rapport zijn volledig, maar sommige laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Verscheidene streken van ons land worden gewoon-weg kaal geschoren, zij worden, wanneer de landschapsarchitect geen woordje kan meespreken, veranderd in cultuursteppen, het schrikbeeld der toekomst van wijlen HERMANN LöHNS. Want niet alleen de „woeste gronden" komen in aanmerking, ook die mooie oude cultuurlandschappen van Drenthe, Twenthe, Brabant om maar enkele provincies te noemen waar in den loop van eeuwen zoo'n be koorlijke synthese tusschen cultuur en natuur is tot stand gekomen. Ruilverkaveling en ontwateringswerken zullen deze landschappen tot hoogere welvaart brengen, jawel, doch tevens zal er verarming voor onze cultuur in den hoogsten zin optreden. Tienduizenden hectaren zal men aan een cultuurtechnische „reiniging" onderwerpen. Hoeveel schoonheid zal er verloren gaan? Dit is nog niet alles! Er liggen in het Nederlandsche polderlandschap zulke prachtige plassen. Zeilers vinden er levens vreugde, bij duizenden zwerven ze in den zomer over de wateren, doch ook de natuurvrienden vinden er kostelijke gebieden van studie en ontspanning. Nergens vindt men zoo n weelderige flora en zoo'n rijk vogelleven, behalve dan in sommige duinen. Op het rapport-WESTHOFF vinden wij enkele vermeld als geschikte objecten voor de toekomst: de Reeuwijksche Plassen, drooglegging voor de helft, de Nieuwkoopsche Plassen hier heet het verbetering van rietland de Botshol een natuurmonument haast gelijkwaardig aan het Naardermeer drooglegging, veenlanden bij Landsmeer en Oostzaan, inpoldering van 660 H.A. Het woord natuurbescherming wordt in het rapport-WESTHOFF niet genoemd. Alleen spreekt het van het natuurschoon en zijn belang bij het onderwerp bebossching, alsof bosschen de eenige natuurschoonheid in ons land vormen, en de rest, heiden, vennen, plassen en moerassen, maar bijzaak is, of leege ruimten, morsige landen zijn, zooals dat in „De Gulden Spade" placht te geschieden. En dat in dezen tijd met zijn Natuurbescherming en Heemschut, zijn tientallen organisaties voor toerisme, natuurstudie, vreemdelingenverkeer, met zijn sterken drang naar het buitenleven Dat kan niet uitsluitend onverschilligheid en onkunde zijn, daar is een element van armoede aan inzicht in de waarde van natuurschoonheid in, erger.dan onverschilligheid: het is een volslagen miskenning. Zullen Nederland's natuurschatten worden gesloopt? Wij hebben eenige hoop gekregen, dat de onder de natuurbeschermers gewekte verontwaardiging, welke op vergaderingen en in de pers tot uiting kwam, niet geheel zonder uitwerking zal blijven. De Minister van Economische Zaken heeft een commissie-wetsontwerp-natuurbescherming ingesteld, en deze commissie zal tevens advies moeten uitbrengen over de bestemming der woeste gronden in verband met de uitvoering van het plan-WESTHOFF. Daarom durfden wij niet „Holland op zijn smalst" boven dit artikel zetten. Er is een goede kans, dat het sloopingswerk wordt beperkt. Welke mogelijkheden tot behoud van onze natuurschatten zullen worden geopend, weten wij nog niet. Maar het is zeker, dat wij allen waakzaam moeten r zijn, dubbel waakzaam. Het gaat om de hoogste schoonheidswaarden van het Nederlandsche landschap F. KOSTER.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 7