6 HEEMSCHUT MOLEN „DE SANDHAES" TE SANTPOORT De ijverige Vereeniging Santpoort's Bloei heeft den strijd aangebonden voor het behoud van den fraaien mo len „De Sandhaes" en doet de volgende mededeeling. De molen „De Sandhaes" in gevaar! De Sandhaes die onberoerd door storm- en tijdsgeweld in zijn tegen- woordigen vorm reeds langer dan anderhalve eeuw een wachter geweest is over Santpoort, die geslachten heeft zien komen en zien gaan en die zijn machtig wiekenkruis steeds heeft doen wentelen ten dienste van het dorp en zijn omgeving. Zal dan thans het laatste uur voor deze historische figuurslaan? Wij weten het, aan vele molens was dit lot reeds beschoren en pas in onzen tijd nu zij gering in aantal geworden zijn beseffen wij wat wij in hen verloren hebben. De tijd is voorbij, dat het oude maalwerktuig zonder slag of stoot prijs gegeven wordt; zonder strijd geeft ook Santpoort „De Sandhaes" niet gewonnen Denkt U in wat het voor ons dorp en zijn omtrek zou beteekenen den ouden molen te moeten missen, den molen die het beeld van Santpoort op zulk een karakteristieke wijze tooit. Wij leven in een tijd van velerlei vervlakking ook wat den bouw van stad en dorp betreft, maar Santpoort zal zich zelf kunnen blijven, zoolang het zich op het bezit van zijn molen mag beroemen. De resultaten van het bedrijf en de ligging van den molen maken het niet meer mogelijk, dat de kosten van onderhoud door één persoon gedragen worden zooals vroeger. Er zijn thans belangrijke herstellingswerkzaamheden noodig. De omloop verkeert in bouwvalligen staat, de inrichting om de wieken op den wind te kruien eischt voorziening en verschillende andere herstellingen moeten dringend worden uitgevoerd. Indien niet spoedig zal worden ingegrepen kan het lot van den molen als bezegeld worden beschouwd. „De Sandhaes" 1938. En 1939

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 9