HEEMSCHUT 3 komen. Neen, dat zou niet kunnen. Doch wie wat verdienen wil en 't zoo nauw niet neemt met de schoonheid luistert niet naar deze stem. Ook niet wanneer als waarschuwend voorbeeld genoemd wordt de wolkenkrabber te Antwerpen die daar gansch de omgeving bedierf en den schoonen Onze Lieve Vrouwetoren ontwijdde-.Het gemeentelijk bouwtoezicht kon in de bouwverordening geen artikel vinden voor verijdeling der plannen. Het Gemeentebestuur verleende de vereischte ontheffingen op de verordening. De schoonheidscommissie zwichtte. Het Raadsbesluit kwam bij Gedeputeerde Staten van de Provincie Noord-Holland' ter goedkeuring en dit college keurde goed of althans wees niet af omdat in de Woningwet gèen artikel te vinden was voor afwijzing. Doch wat geschiedde. De Kroon heeft in laatste instantie veto. Op voordracht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is door de Kroon in afwijzenden zin beslist op grond van „in strijd met het algemeen belang". Leest men het bewuste advies, dan blijkt, dat er niet in behoeft te worden „berust dat een karakteristiek en waardevol stadsbeeld wordt vernietigd." Dus de afwijzing geschiedt op aesthetische gronden Hoe dat komt, hoe dat in onzen tijd mogelijk is? Dat komt, omdat het besef van den plicht tot behoud der schoonheid ontwaakt is. Omdat de strijd tegen vernieling der schoonheid uit winstbejag van den enkeling is aangebonden. Dat komt, omdat de Heemschutgedachte gegroeid in het Nederlandsche volk, langzaam maar onver biddelijk. Laten we daarvoor dankbaar zijn en onzen dank betuigen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die het aandurfde op de bres te gaan staan in den strijd voor het behoud der schoonheid van Amsterdam en niet het minst aan Hare Majesteit, Heemschut's Beschermvrouwe, die Haar veto uitsprak door met Haar handteekening het Koninklijk Besluit te bekrachtigen. Wij laten hieronder volgen den tekst van het merkwaardige Koninklijk Besluit Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden No. 2363. BESLUIT van 12 November 1938 tot vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 16 Maart 1938 No. 240 waarbij is goed gekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam van 23 Juni 1937 No. 327 tot vaststelling van een Verordening tot wijziging van Voorschriften bedoeld in artikel 43 der Woningwet, zooals deze waren vastgesteld bij het besluit van dien Raad van 25 September 1935 No. 663. Wij WlLHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van 13 September 1938, No. 54572, Afdeeling Kunsten en Wetenschappen, en van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van 16 September 1938, No. 8252 M/P.B.R., afdeeling Volkshuisvesting, tot de vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 16 Maart 1938, No. 240, waarbij is goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Amsterdam van 23 Juni 1937, No. 327, tot vaststelling van een Verordening tot wijziging van Voorschriften, bedoeld in artikel 43 der Woningwet, zooals deze waren vastgelegd bij het besluit van dien Raad van 25 September 1935, No. 663; Overwegende, dat dit Raadsbesluit de mogelijkheid schept op de plaats der perceelen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 6