12 HEEMSCHUT Geen wonder dat een zoo geestdriftig Amsterdammer als de Heer KOK naar de pen greep en een juichtoon in de Toeristenkampioen van 17 Dec. deed klinken, zoodra hij vernomen had dat het plan om tusschen Vijzelstraat en Spiegelstraat een wolkenkrabber te bouwen voor goed van de baan is, omdat de Kroon haar veto heeft uitgesproken tegen het daarop betrekking hebbende Besluit van den Gemeenteraad, waaraan Ged. Staten van N.-H. hun goedkeuring hadden gegeven. De schrijver betuigt terecht dank aan den Minister van O., K. en W., die, op aesthetische gronden, schending van het prachtige stadsbeeld, tot afwijzing advi seerde. In dien dank moge mede betrokken worden de Chef der afdeeling Kunst, die al zooveel jaren het Heemschutwerk bevordert. De Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscommissie komt met haar Jaarverslag over 1937. Zij bestaat slechts twee- jaar, heeft al een groot aantal leden, zij- heeft een sluitende rekening, zelfs een belangrijk saldo en haar sub-commissie voor bouw plannen heeft in dat jaar 235 bouwontwerpen in behandeling genomen. Dit is zeker een Commissie die er wezen mag. t^evens het adviseeren omtrent bouw plannen wijdt zij in het bizonder haar aandacht aan het weren van ontsierende reclames, waaraan Zeeland zoo erg te lijden heeft. In het bizonder ter bevordering der propaganda tegen dit euvel heeft de Commissie ditmaal aan het Jaarverslag een extra uitgave toegevoegd dat zij te zamen met de Provinciale Zeeuwsche 6 Middelburgsche Courant heeft verzorgd. Na een inleidend woord van den Voorzitter der Pr. Z. Sch.-Comm. waarin hij zijn verheugenis uitspreekt dat een Zeeuwsch Dagblad „zich daadwerkelijk de Schoonheid van Stad en Land heeft aangetrokken", wijdt de Heer V. BRUCKEN FOCK een artikel aan den factor boomen als schoonheid in het landschap. Ir. A. ROTHUIZEN geeft enkele algemeene architectonische opmerkingen en laat door eenige foto's zien hoe juist in den massawoningbouw goed moet worden g.elet op het stedebouwkundig effect. De architect HOOGENBOOM maakt U in tekst en beeld duidelijk hoe een monumentaal oud gebouw door hetgeen er naast staat in het eene geval totaal bedorven kan worden, in het andere geval in schoonheid winnen kan. De drie volgende artikelen houden zich met de ontsierende reclame bezig en toonen een aantal afschrikwekkende foto's van reclames, meestal op huizen, waarvan er verscheidene op en in de buurt van het fraaie Marktplein van Middelburg zijn gelegen. De lezer van deze nuttige bijlage van het verslag die de overvloedige prentjes goed bekeken en de toelichtende artikelen in zich opgenomen heeft, zal begrijpen met hoe weinig middelen veelal van onthouding het schoone dat wij als erfenis aantreffen kan behouden en nieuw schoon gewekt worden. v. S. CONTRIBUTIE De penningmeester van den Bond Heemschut verzoekt den leden de contributie over het jaar 1939 te willen storten op de Postgirorekening van den Bond Heemschut No. 124 32 6

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 15