HEEMSCHUT Inmiddels had op 23 December 1938 te Warmond de Raadsvergadering plaats waarin het uitbreidingsplan voor de vijfde maal aan de orde kwam. Er waren weder adressen van den Bond Heemschut, van de Vereeniging Oud-Leiden, van eigenaren van buitenplaatsen en een groep personen die gebruik maakt van de vrije wandeling in de tuinen van 't aloude Huys te Warmont. De adressen gingen alle over 't zelfde, trachten te voorkomen dat de lage landen over de Leede bebouwd zouden worden. Merkwaardig was de verdediging van B. en W., zooals de Leidsche correspondent van de groote pers dit meldt: dat Warmond als watersportdorp gezien van de plassen geen prettigen indruk maakt. Er is behoefte aan een waardig entree van het dorp, komende van de meren. Het ontworpen waterfront door bebouwing van den Hofpolder zal voor Warmond zijn wat een boulevard voor een badplaats is. Resultaat van de stemming na een uitvoerig debat was 33. Omdat een Raadslid in Amerika vertoeft zal na diens terugkeer over eenige maanden nog eens gestemd wordendeze stemde de vorige keer vóór. Moet Heemschut dan weder adresseeren of is dat niet noodig? BOEK EN TIJDSCHRIFT Een viertal geschriften op de leestafel vragen even de aandacht van ons blad, want zij houden zich ieder op hun wijze met „Heemschutwerk" bezig. Het Kerstnummer van het tijdschrift Op de Hoogte uitgave N.V. JOH. ENSCHEDE Zn. te Haarlem bevat een vlot geschreven artikel van Heemschut's Secretaris onder den titel „de Historische Schoonheid van Amsterdam". Zooals KOK over dit zijn vóór alles geliefd onderwerp spreekt in vergaderingen van Amstelodamum of elders zoo schrijft hij hier. Het gaat alles zoo gemakkelijk, zoo met recht van zelf sprekend En waarom? Omdat alles wat hij U vertelt en dat is een heeleboel in enkele honderden regels zoo welgeordend, zoo degelijk bezonken in hemzelf berust, ik zou haast zeggen onder het hersendak ligt opgesloten. Hij weet letterlijk alles van zijn dierbare stad, hij kent alle plattegronden van eigen rijken atlas, alle grachten en straten en steegjes, de oude en ook de later veranderde straatnamen, welke, zegt hij, soms nooit ingang hebben kunnen vinden. Natuurlijk kent hij alle oude huizen, welke nog bestaan en vele der ontelbare die verdwenen, alle bruggen en sluizen, alle stoepen met hek en leuning en zitplank. Natuurlijk is het prettig wandelen met zulk een gids. En zoo voert KOK U dan in één enkel, juist niet te lang, opstel door de gansche stad bijna, steeds maar en enthousiast meegevende van eigen kennis en uitbundig roemende de wonderlijke pracht dezer door geniale architecten ontworpen en opgebouwde stad. Het artikel is gesierd met een reproductie van een plattegrond jvan 1688 en een aantal foto's, voor het meerendeel prachtige oude gevels, welke in de laatste jaren door ter zake kundigen in ouden luister zijn hersteld. Mede is opgenomen een afbeelding van een gevel van een kantoorgebouw aan de Keizersgracht, geheel nieuw doch uitmuntend aangepast aan de vele oude gevels aldaar.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 14