10 HEEMSCHUT HET UITBREIDINGSPLAN VAN WARMOND Het dorp Warmond, vroeger weinig genoemd, heeft bekendheid verworven door de watersport. In den zomer is het daar een en al leven van jachten, zeil- en roeivaartuigen tot de kano, het onvolprezen vaartuig van de jeugd. Er ontstonden jachthavens, bootwerven en wat daar al zoo bij behoort. Ook kwamen er „kantleden", woonschuiten die zoo hier en daar maar kwamen liggen. Zooals de stedelijke jeugd die den buiten bezoekt en zoo maar ergens neerstrijkt zonder zich rekenschap te geven dat er ook nog eigendom van grond bestaat. Dat moest alles geregeld worden. De geschikte gelegenheid daartoe was het uitbreidingsplan. Helaas echter kwam men daarbij te Warmond op de gedachte aan den overkant van de Leede het water dat daar is ten gerieve van de waterliefhebbers bouwterrein beschikbaar te stellen. Dat was wel heel verkeerd gezien. De lage plek is niet of slecht geschikt voor bebouwing. Er moet een dure brug gemaakt worden om er te komen. En hoe te handelen met rioleering en waterleiding en verlichting en toezicht. De wijde gezichtseinder over 't Zuid-Hollandsche polderland wordt door huisjes 't zullen wel Apeldoornsche kastjes worden bedorven. En dan: waarvoor komen de menschen op die plek? Wegens de bekoring en de schoonheid van 't water. Van ver zal van 't water gezien Warmond door bebou wing bedorven worden. Al die argumenten werden op velerlei wijs en melodie te berde gebracht door Heemschut, door Oud-Leiden, door de pers en wat al meer; doch't gevolg? Aan houding door den Gemeenteraad, 'n kleinigheid anders, weer ter visie en dan weer in den Raad. Ieder keer echter met behoud van de ontworpen bebouwing in de lage weiden ten oosten van Warmond. Bij nieuwe behandeling in den Raad waren de adressen van de vorige keer van onwaarde of vergeten. Niettemin, moed verloren is al verloren. De Bond Heemschut zond, gedateerd 21 December 1938 het volgende adres aan den Gemeenteraad van Warmond. Edelachtbare Heeren, Het is thans naar ons bestuur meent opgemerkt te hebben de vijfde maal dat het uitbreidingsplan van Uwe Gemeente ter visie ligt ter voorbereiding voor een behandeling in den Gemeenteraad, telkens met een kleine wijziging, doch ook telkens weder met de zoo ongewenschte bebouwing van de lage landen ten oosten van de bebouwde kom, aan de overzijde van de Leede. Reeds bij vorige gelegenheden heeft ons bestuur uitvoerig uiteengezet waarom de ontworpen bebouwing over de Leede verkeerd is, uit aesthetische- en uit technische overwegingen, doch voornamelijk om de eerste reden omdat bij totstandkoming van huisjesbouwerij in het nu nog wijde open landschap het gezicht op dit fraaie polderland bedorven zal worden en tevens het prachtige gezicht van het water op Warmond ernstig zal worden geschonden. Hoewel het afmattend werkt telkens weder met dezelfde redenen aan te komen heeft ons bestuur gemeend ook bij deze vijfde behandeling in den Gemeenteraad niet te moeten zwijgen. Met hoogachting, Voor het Dagelijksch Bestuur van den Bond Heemschut, enz.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1939 | | pagina 13