HEEMSCHUT 77 De bescherming van het natuurschoon, lang geleden het moeilijkste punt, wordt voor Heemschut steeds gemakkelijker, want als om strijd bemoeien zich er de Provinciale „Landschappen" en Schoonheidscommissiën en Vereenigingen mede. In Nederland zijn thans 300 buitenplaatsen en een oppervlak van 50.000 H.A. onder bescherming; cijfers, waarmede Nederland voor den dag kan komen. Spreken wij over natuurmonumenten, dan denken wij aan de Vereeniging, die dit woord in haar vaandel voert en aan den Imbosch, die dit jaar verworven werd. In Gaasterland sneuvelde het fraaie goed van Huize de Rijs en elders is menig buitenhuis of kasteel in verval. Oude bouwwerken, die vroeger veel bemoeienis gaven, worden steeds meer plaatselijk behandeld. Te Maastricht dreigden te loor te gaan de oude Spelden fabriek en de Réfugié van Meerssen. Te Monnikendam verleende Heemschut een bijdrage voor de instandhouding van een fraaien gevel aan het Zuideinde. Een merkwaardige toepassing van de Monumentenverordening bood Noordwijkerhout, waar een beboscht duingedeelte tot monument werd verklaard met als gevolg dat de eigenaar snel een gedeelte der boomen liet omzagen. Aan tentoonstellingen was geen gebrek. De Commissie, die de Heemschutgedachte tot de jeugd brengt, hield een tentoonstelling te Haarlem in het Frans Hals- Museum, waar ook de Bond Heemschut een inzending deed, die nu weer naar Den Haag gereisd is. De B.N.A. zocht verbinding met den Bond Heemschut om gezamenlijk te komen tot bestudeering en inventarisatie van oude landelijke bouwkunst; een Commissie werd ingesteld, waarin voor Heemschut de Heeren KONING en GRATAMA zitting hebben. De strijd werd aangebonden tegen de autobelten waar de overblijfselen van trouwe makkers het landschap ontsieren. De leelijkheid van de Kerkhoven heeft thans de aandacht van het Bestuur; er begint hier en daar belangstelling te ontstaan, ook bij de steenhouwers Ontsierende reclame is al een oud arbeidsveld. Het vraagstuk lijkt afgedaan, doch duikt telkens weer op. Eerst de Verzekeringmaatschappijen, die ontdekten, dat men in dorpskommen de schoonheid straffeloos bederven kén met leelijke borden en als laatste nieuws de ledige verhuiswagens met reclameletters, ergens buiten den weg in de weide.' Het door brand verloren gaan van archieven deed samenwerking zoeken met een belangstellende. De Rijksarchivaris in Den Boseh gaf in het Maandblad een publicatie met een teekening voor een archiefbewaarplaats, ten voorbeeld aan Gemeentebesturen. Bemoeiingen van velerlei aard scherpten de kennis van de Bestuursleden aan. We noemen daarbijin 't Gooi de bebouwing, die dreigde te komen op de gronden van Stad en Lande langs den lagen weg Bussum Hilversum; in Amsterdam de nog steeds zwevende plannen voor een wolkenkrabber op de grens van de oude en nieuwe stad, doch dicht bij 't Rijksmuseum; te Lochem een openluchttheater; te Warmond waar een uitbreidingsplan voor de derde maal ter tafel kwam, al maar weer met ongewenschte bebouwing aan den Oostkant; op Terschelling waar een oud huisje behouden moet worden en ingericht tot plaatselijk museumte

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 9