1898—1938 74 HEEMSCHUT Bij H. M.'s beeltenis voegen wij de betuiging onzer eerbiedige hulde, trouwe ver knochtheid en warme dankbaarheid. Want 40 jaren zijn voorbijgegaan sinds dat grootsche oogenblik in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, dat niet alleen door de foto's maar ook door zijne ontroerende plechtigheid vast in onze herinnering gegrift is. De beloften van toen zijn ongeschonden gestand gedaan. Veertig jaren heeft H. M. met haar volk meegeleefd, jaren daaronder, waarvan zij het kwaad niet keeren, maar op velerlei wijze verzachten kon. Gelijk zij heeft gedaan, in het regeeren constitutioneel met raadgevers der Kroon, die de wisselende volksstemming te harer voorlichting koos, tegelijk leiding gevend door haar illuster voorbeeld, in het leed waardig en berustend, in manier van leven eenvoudig, aan groote gebeur tenissen door hare tegenwoordigheid luister bijzettend in alles symbool én draagster onzer nationaliteit op haar best. Onze geschiedenis heeft zij door woord en daad geëerd en hare helden, te land en ter zee, in harnas of toga, met penseel of dichtveder gehuldigd. Naar de overlevering van haar doorluchtig geslacht heeft zij, den vaderland getrouwe voor 's Rijks belangen altijd op de bres gestaandoor haar voorbeeld, beschermvrouw ook van onzen Bond, geijverd voor bedreigde natuur en kunst; in hare toespraken zoowel als in den omgang aan het Hof het Nederlandsch, gezuiverd van ontsierende insluipsels, smetteloos op de lippen genomen. Dit sterk nationale, dit medeleven met haar volk in al zijn geledingen heeft H. M. die liefde der natie geschonken, waarin niets gekunsteld, niets opge- schroefd-byzantijnsch is, maar die op haren gedenkdag ons juichen en danken doet uit onbeklemde borst in een land wel van partijen, maar waarin eene Oranje- vorstin de éénheid en de rust, door menigeen ons benijd, vertegenwoordigt en draagt. Dit alles te weten doet ons opstaan, het hoofd ontblooten en bij dit jubileum haar ontroerd toejuichen, die, in plichtsbetrachting en toewijding, de „Hoogste Majesteit heeft willen obediëeren in der gerechtigheyt". Heil u. Koningin der Nederlanden, vorstin van het Rijk hier en in Oost en West, waar maar de Vlag waait, die Gij eenmaal trouw gezworen en den eed waaraan Gij sinds vromelijk gehouden hebt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 6