78 HEEMSCHUT Divingelo waar 't Bathinge schut een sluisje gered werd, doch waar nu geen water meer door komt; te Oldekerk waar de oude klokkestoel bijstand noodig heeft; te Schoort waar een wielerpad langs de duinen zal komen. Doch er waren ook vraagstukken, die niet plaatselijk, maar alom zijn, zooals daar is de steeds toenemende lust om jn stad en dorp de winkelpuien en de vensters en deuren der huizen met roode verf te besmeren. Terwijl vroeger de natuur tot voorbeeld diende voor de kleurenkeus aan de menschelijke woning, zijn er nu drie kleuren die opgang doen en waarmede men vrijwel alles bederven kan: signaalrood, reclamegeel en aluminiumverf. Daar waren ook alom de antennepalen, die het silhouet der steden bederven. Het Amsterdamsche Bouwtoezicht ging voor en verwijderde ze bij duizenden, doch elders is dat nog moeilijk. Er zijn heele stadjes Lobith bedorven door ijzeren straatmasten en antennestokken. De electriciteitsvoorziening gaat nog steeds door met plaatsen van hooge masten. Nu zal de streek van den Gelderschen IJsel aan de beurt komen. De bemorsing van bosch en duin met papieren en flesschen, als gevolg van den trek naar buiten, zal nu eens aangepakt worden door de Natuurhistorische Ver- eeniging in samenwerking met den A.N.W.B., die reeds vele jaren vecht tegen de „schillen en de doozen". Een nieuwe strijdmakker is altijd welkom. Ook Ned.-Indië begint mede te doen. De pogingen voor natuurreservaten zijn voldoende bekend. Dit jaar kwam te Batavia tot stand de Vereeniging tot Behoud van Historische Bouwwerken. Sluiten wij deze wat eentonige reeks met de vreugde, dat voor de tweede maal de voorbladzijde van het Maandblad met een Oranje randje versierd werd, thans wegens de geboorte van 't Prinsesje BEATRIX WlLHELMINA ARMGARD en als een beleefdheid jegens H.M. de Koningin, die sedert een kwart eeuw Bescherm vrouwe van den Bond Heemschut is. De Secretaris, A. A. Kok. VERKEERSBORDEN Verkeersborden verschijnen in grooten getale. Van allerwege komen de klachten. Da borden met roode schijven, rood met witte streep en de beroemde P worden inderdaad overdadig toegepast, zoo erg, dat zij hier en daar inplaats van weg wijzend, opdringerig en ontsierend worden. Wanneer in een oude stad de hoofdstraat tallooze dwarssteegjes heeft waar geen enkele automobilist zal denken in te rijden staat daar nu bij elk dwarsstraatje zulk een jacobijnenteeken. De oude stoepen met trapjes en keitjes en marmer en hekjes allemaal weg en vervangen door cementen tegels, de oude banden van hardsteen of lavasteen weg en vervangen door betonnen banden. Op deze cementen vlakte genormaliseerde lantaarnpalen, geverfd met aluminiumverf en afgewisseld door roode schijven. Zoo worden de voetpaden in de oude steden, in Brabant en Friesland, in Waterland en in den Achterhoek. Hoe moet uit deze smakeloosheid ooit nog weer iets goeds groeien?

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 10