64 HEEMSCHUT en leden; zij blijven door de periodieke redactioneele mededeelingen op de hoogte van wat Heemschut's aandacht had. Een aantal medewerkers zorgt ervoor dat de lezers ook kennis kunnen nemen van onderwerpen welke bij de verwante ver- eenigingen aan de orde zijn. Zoo werd b.v. het Augustus-nummer in hoofdzaak aan de molens gewijd. Het blad is ook een uitlaat voor overkropte gemoederen. Onze Oud-Voorzitter, Prof. KNAPPERT schreef eens een vlammend artikel tegen de wijze waarop aan de Vogel wet uitvoering wordt gegeven en de heer KONING luchtte er zijn hart over of liever tegen de autobelten welke in angstwekkend toenemende mate het landschap ontsieren en tegen de nieuwe kilometerpalen die als zooveel grafsteenen ons het tijdelijke van ons bestaan voortdurend op weinig delicate wijze in her innering brengen. Alvorens te eindigen wensch ik nog melding te maken van enkele gebeurtenissen van eenige beteekenis. Het is U bekend dat nu reeds tientallen jaren tevergeefs op een Natuurbeschermingswet is gewacht. De Provincie Gelderland is het wachten moe geworden en heeft zich zelf geholpen door een verordening ten behoeve van eigen natuurbescherming in het leven te roepen. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, welke zoo uitnemend zonder Rijks hulp haar eigen doeleinden weet te bereiken, heeft eiken natuurminnenden Nederlander verblijd door den aankoop van den Imbosch, afronding van het Veluwereservaat. ■In Zeeland is, dank zij 't initiatief van een aantal vooraanstaande Zeeuwen een vereeniging opgericht welke de kleederdrachten en de oude gebruiken weer in eere wil herstellen Voor den Bond Heemschut een aanleiding temeer om in die kleurige Provincie ook eens een vergadering te houden. Ik heb U zooeven gezegd dat wij de jaarvergadering als krachtig propaganda middel van den Bond beschouwen. En vraagt gij mij nu wat verwacht het bestuur van onze jaarlijksche bijeenkomst, dan antwoord ikhet bestuur verwacht daarvan, in ideëel opzicht dat gij de Heemschutgedachte, die U hier in velerlei en zooveel mogelijk aangenamen vorm wordt bijgebracht en in U versterkt, wijd uit zult verspreiden in den kring van Uw dagelijk&chen omgang. Het aantal onzer leden zal - dan vanzelf toenemen en met de leden het aantal vrienden en strijders voor het behoud van de schoonheid van ons dierbaar Vaderland. Een dier warme vrienden en felle strijders, de heer EöO BERGSMA heeft onlangs afscheid genomen van den A.N.W.B. welken hij meer dan vijftig jaren heeft geleid. Aan den heer BERGSMA is onze Bond Heemschut in den ruimsten zin ontzachlijk veel verschul digd. En wanneer ik dit op deze plaats naar voren breng dan is dit niet alleen om hem daarvoor van harte dank te zeggen, maar tevens en in nog meerdere mate om hem aan U en ons ten voorbeeld te stellen. Met den wensch dat de Bond Heemschut moge groeien en bloeien open ik deze vergadering.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 4