70 HEEMSCHUT Heemschut, en met den Secretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs deel aan een bespreking met den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, afdeeling Bruggen, over de aesthetische behandeling van de ontwerpen der bruggen, mede in verband met hun plaatsing in het landschap, waarbij wij wat dit laatste betreft, bepleitten, dat daarbij geregeld ook het oordeel van den landschapkundige gevraagd zal worden. Lezingen. Met dankbaarheid worde nog vermeld, dat de Voorzitter der Commissie, de Heer VAN LANSCHOT, ook dit jaar in verschillende steden een lezing heeft gehouden over het vraagstuk: „De Weg in het Landschap", en dat de Heeren OVERDIJKINK en VERDENIUS daar dit jaar ook mede begonnen zijn. Ongetwijfeld wordt hiermede het doel van onze Commissie: „De bevordering van een goeden landschappelijken aanleg en behandeling van de wegen in ons land", ten zeerste gediend. Streekplan Walcheren. De Secretaris onzer Commissie ontving het verzoek om voor de W.I.L. zitting te nemen in de Streekplan-Commissie voor het eiland Walcheren, waaraan gaarne gevolg werd gegeven. Samenstelling der Commissie W.I.L. De Heer VERDENIUS, tuin- en landschap architect te Groningen, heeft zijn benoeming tot lid onzer Commissie aangenomen. Tenslotte zij vermeld, dat wij met dankbaarheid mogen constateeren, dat de belang stelling voor den landschappelijken kant van het wegenvraagstuk, alom in den lande blijkt toe te nemen. Niet alleen kunnen wij dit opmaken uit de medewerking van de zijde van de Overheid, die met de zorg voor de wegen belast is, den Rijkswaterstaat en verschillende van de bureaux van den Provincialen Waterstaat, doch ook - werken vele van de provinciale organisaties, die zich de bescherming van de natuur ten doel stellen, in dezen krachtig mede; het onlangs verschenen Jaarverslag van de Friesche organisatie „It Fryske Gea" is daarvan o.a. een duidelijk bewijs. Wij hopen, dat deze belangstelling en medewerking zich steeds krachtiger zullen ontwikkelen. H. Cleyndert Azn., Den Haag, Mei 1938. Secretaris. Het Bestuur meent aan dit verslag nog iets te mogen toevoegen. De Commissie W.I.L., eenige jaren geleden gesticht ter gelegenheid eener Algemeene Vergadering in 's Hertogenbosch, heeft zich uitgebreid tot een belangrijke aanvulling op de vele vereenigingen en stichtingen die zich de schoonheid van het landschap ten doel stellen. Dit is een verheugenis omdat het Bestuur en het Secretariaat van den Bond Heemschut veelal reeds overbelast waren en de bestuursleden niet nog meer tijd beschikbaar kunnen stellen voor het doel van Heemschut: het waken voor de schoonheid van Nederland. Het vraagstuk van den weg met wat daarbij behoort breidt zich steeds uit. Niet alleen de groote wegen, doch wat men van de wegen te zien krijgt, de secundaire en tertiaire wegen en ook de bruggen, zooals men die van den weg en in het landschap ziet en het uitzicht van de bruggen over het landschap. Een woord van dank voor wat de W.I.L. deed en doet is hier van pas.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 10