HEEMSCHUT 5 HET VOORMALIG REFUGIEHUIS VAN DE PROOSTDIJ VAN MEERSSEN Door den Gemeenteraad van Maas tricht is het voormalig Refugiehuis van de Proostdij .van Meerssen, ge legen aan de Hoogebrugstraat No. 43 en Wijker Grachtje No. 1 en la onbewoonbaar verklaard. Dit ge bouw is bij de Maastrichtsche bevol king beter bekend als het Hoeghoes aon de Hoegbrükstraot. Het is een merkwaardig gebouw en van geschied kundige beteekenis. In de 18de eeuw waren er verschillende abdijen uit den omtrek van Maastricht, die binnen de stad een huis bezaten, waar de religieuzen van de abdij in tijd van oorlog, bij onlusten of andere gevaren, hun toevlucht konden nemen. Zulke huizen werden dan „Refugie- huizen" (vluchthuizen) genoemd. Zoo was hier, onder meer, zulk een huis van de abdij van Hocht, thans de school van de Zusters van het Arme Kindje Jesus aan de Boschstraat No. 69 en 71. Verder dat van St. Gerlach aan de Groote Stokstraat No. 52 en de Brusselschestraat No. 76, alsmede dat van Herkenrode, gelegen aan de Kommelstraat, thans toebehoorende aan de Zusters onder de Bogen. Zelfs was er nog een Refugiehuis van St. Jacob uit Luik, aan de Papenstraat No. 13 en 15. Voor deze genoemde Refugiehuizen mag ik verwijzen naar de 2de aflevering betreffende de beschrijving van de Monumenten van Geschiedenis en Kunst in de gemeente Maastricht, uitgave van de Rijkscommissie voor Monumentenzorg. Het is mij opgevallen, dat in deze uitgave het Refugiehuis van Meerssen, evenals dat van Godsdal en van Munsterbilsen niet is opgenomen. Dit gemis mag vooral verwondering wekken voor het Refugiehuis van de Proostdij van Meerssen, welk gebouw zeer uitmuntte door bouw en verzorging. De voorgevel van dit Refugiehuis, van hardsteen opgetrokken, is van sprekenden vorm, mooi van verhoudingen en is bovendien versierd met de wapens van de Proostdij en van het Keizerrijk, terwijl er het jaartal 1690 op voorkomt, wat vermoedelijk het jaar is, waarin dit gebouw werd opgericht. De Franschen voerden in 1796 de Fransche wetgeving Het Refugiehuis van de Proostdij van Meerssen aan de Hoogebrugstraat te Maastricht wordt met afbraak bedreigd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1938 | | pagina 5