HEEMSCHUT 43 Het feit dat voor zeer vele wegen die wet te laat komt, behoeft ons niet te beletten ons te verheugen dat althans voor de nog te bouwen en te verbeteren wegen een ongebreidelde huizenbouwerij niet meer mogelijk zal zijn. Het is nog niet zoo heel veel jaren geleden dat het openingswoord van den voor zitter en de discussies in de jaarvergadering nagenoeg alleen jammerklachten te hooren gaven over het oude schoon in natuur en bouwkunst, dat overal in den lande verwaarloosd, geschonden, onkundig hersteld werd, zonder daartegenover in verhouding op resultaten van geuite protesten en gevoerde onderhandelingen te kunnen wijzen. Misschien was die toon in mineur met opzet wat overdreven omdat alleen harde klappen pijn plegen te doen. In de latere jaren kon echter in menig opzicht onze uiting anders zijn. Onder druk wellicht van de publieke opinie, welke nu wel voor de Heemschutgedachte gewonnen schijnt te zijn, vinden alle vereenigingen welke zich in den Bond Heem schut samentreffen, bij de autoriteiten van Land, Provincie en Gemeente steeds meer gehoor, haar kritiek in vergaderingen en geschriften wordt mild aanvaard en,-wat nog meer waard is, hare meening veelvuldig gevraagd alvorens de plannen die men heeft worden uitgevoerd. Als voorbeeld van het eerste kan dienen dat het bestuur van den Bond, in eene conferentie met de leiders van den bruggenbouw in' het Ministerie van Waterstaat in de- gelegenheid werd gesteld zijn meening te kennen te geven dat de brug aan den Moerdijk naar algemeene opvatting, niet alleen uit aesthetisch oogpunt, als minder geslaagd is te beschouwen dan de meeste andere bruggen over de groote rivieren, maar bovendien door haar afgesloten vorm het landschapsschoon in hooge mate schaadt. Ons werd er toen op gewezen dat die bezwaren inderdaad door de afdeeling Bruggenbouw werden erkend, maar dat destijds de toestand van 's Lands financiën tot een zoo eenvoudig mogelijken bouw had doen besluiten. Dat, zooals men ons zeide, alle ontwerpen voor bruggena bouw aan het oordeel van een bouwraad, die deze aesthetisch bekijkt, worden onderworpen, moet ons allen dankbaar stemmen omdat het aantoont dat het ver langen in de techniek de schoonheid van Nederland te bevorderen ook in de ambtelijke ingenieurswereld wordt gekoesterd. Het is mede een reden tot verheugenis dat telken jare nieuwe groepeeringen van menschen zich vormen die voor een speciaal doel het Heemschutwerk komen steunen. Zoo werd in het verstreken jaar de cyclus der zoogenaamde Landschappen gesloten door de stichting van het Noord-Hollandsche Landschap, zoodat thans in de elf Provinciën de lokale publieke belangstelling voor het behoud van land goederen kan worden gewonnen. De veel bezongen schoonheid van de Vecht schijnt nog niet voldoende veilig gesteld te zijn, er is althans onlangs een Commissie gevormd „voor de Vecht streek en voor de Plassen ten Westen en ten Oosten van de Vecht", met het doel voor natuur- en dorpsschoon te waken. Indien, zooals in Noord- en Zuid-Holland reeds geschiedde, in Utrecht een Plassenverordening tot stand komt, zal deze Commissie in haar streven om de fraaie plassen van leelijke bouwsels, zomerhuisjes genaamd, vrij te houden, krachtig gesteund worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 5