'42 HEEMSCHUT den Bond Heemschut in breede trekken verhaald en zijn recht, ja de noodzaak van zijn bestaan aangetoond, zijn langdurigen strijd tegen onkunde en gebrek aan kunstzin, zijn overwinning in groeiende samenwerking met de toen reeds bestaande en later opgerichte vereenigingen en commissies, welke een gelijk doel nastreven, In een schoone peroratie liet hij op fijnzinnige wijze het licht vallen op de ideëele doeleinden door Heemschut nagestreefd daarbijden nadruk leggende dat ons werk een bij uitstek nationaal werk is. Een langdurig applaus bewees ten volle hoezeer zijn enthusiaste rede allen had meegesleept. Een boottocht door de grachten van Amsterdam oud en nieuw gaf gelegenheid deze prachtige stad in haar schoonste te bewonderen. Met een druk bezochte receptie in het Amstelhotel werd de een voudige herdenking van het 25-jarig jubileum besloten. Ook in het achter ons liggende jaar zijn wij voortgegaan de behandeling der grootere vraagstukken op te dragen aan die Vereenigingen of Commissies welke voor een bepaald doel zijn ingesteld; dus doende decentraliseeren wij het toch reeds wat vele werk dat anders door den Bond zou moeten geschieden en allicht niet voldoende zou kunnen worden aangepakt; ook wordt de kans om bij de autoriteiten een gewillig oor te vinden vergroot indien bezwaren door speciaal deskundigen worden voorgedragen. Wij denken hier in'<de eerste plaats aan de dë Commissie „De Weg in het Landschap", welke zich onder voortreffelijke leiding van Mr. F. VAN LANSCHOT en de groote 'activiteit van den Secretaris, den heer CLEIjNDERT,* het behoud van de schoonheid van den weg zelf en van de schoonheid van het aangrenzende landschap in vollen omvang tot taak heeft gesteld. Hierbij zij tevens een woord van waardeering en hulde toegevoegd aan het lid der Commissie, den heer OVERDIJKINK die met zijne brochure „De Weg in 'het Landschap", sprekende door de foto's, een machtig propagandamiddel aan de Commissie verschafte. Haar jaarverslag dat straks zal worden uitgebracht zal van» haar pogen en vaak slagen getuigen. De Stichting „Menno van Coehoorn", aan welke de historie en het schoon van oude vestingen ter harte gaat, slaagde erin de plannen om de wallen van de oude vesting Retranchement af te graven voorloopig te doen opschorten. Zij doet thans pogingen een oud stuk vestingwerk te Terneuzen,' dat gevaar loopt, te behouden. Waar de kwesties van meer algemeenen aard waren en veelzijdiger druk gewenscht scheen, zochten wij samenwerking met zustervereenigingen. Zoo mochten wij tezamen- met het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap en het Genootschap „Amstelodamum" een actie voeren tegen het aanbrengen van ijzeren ramen in het Paleis op den Dam. Mocht die actie zelve al niet slagen, bereikt werd toch dat het vraagstuk der moderne techniek in oude bouwwerken in eene vergadering van den Oudheidkundigen Bond aan de orde werd gesteld. De jarenlange strijd tegen de lintbebouwing, welke zijn culminatiepunt vond in de groote vergadering van November 1935, welke onder leiding van den heer BERGSMA in samenwerking met A.N.W.B. en de Ver. Het Nederl. Wegencongres gehouden werd, heeft dan toch vruchten- gedragen want nog pas kort geleden heeft de Volksvertegenwoordiging een wet op de lintbebouwing aangenomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1937 | | pagina 4