HEEMSCHUT 99 tusschen gebouw en vestingwerken en de eènig mooie doorkijk hierlangs op het pater Vinktorentj'e en het oude klooster der feilzusters geven aan dit stadsdeel een' eigenaardige aantrekkelijkheid, voor welks bezit menige minder goed bedeelde stad een fortuin zou willen offeren. En al dat schoons staat hopeloos bedorven te worden! Want nu rijst de groote vraag: Wat zullen we hiervoor in de plaats krijgen? Een plantsoentje met een glooiïnkje naar den Jekerarm, met een paar heestertjes en een goedkoop ijzeren hekje er om heen? 't Is wel jammer want eerst als het te laat zal zijn zal men onvermijdelijk tot het besef komen dat veel schoons verloren gegaan is en dit klemt te meer omdat er in de verste verte, zelfs geen verkeersbelangen, mede gebaat zijn. Neen, dit is werkelijk slooping, hier wordt werkelijk afbraak gepleegd in den slechtsten zin des woords, het zal worden als een overigens gaaf gebit waaruit een voortand ontbreekt. Het is dan ook geen wonder dat van de zijde van den Maastrichtschen architect W. SPRENGER, die reeds zoo menig restauratiewerk leidde, een protestcirculaire werd gericht tot eenige in stedenschoon belangstellende instanties, waaronder ook de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg te den Haag, met het doel deze booze plannen te verijdelen. Laten wij hopen dat dit protest weerklank en daadwerkelijke steun ondervindt. Met eenig doorzicht en een weinig goeden wil is er best een oplossing te vinden die niet gepaard gaat met afbraak, geen verder slachtoffer eischt en voor Maastricht het voortbestaan verzekert van een stadsbeeld, zoo mooi, dat men in wijden omtrek zou moeten zoeken om een even aantrekkelijk en gaaf voorbeeld van stedenschoon, met' een zoo geheel eigen cachet te kunnen opsporen. Maastricht, 19 Dec. 1936. W. F. H. DE HAAN. Onderschrift van de Redactie. Het verheugde ons van een inwoner van Maastricht bovenstaand opstel te ont vangen. Het bericht van de voorgenomen afbraak deed ons reeds, daags voor de aanbesteding van de afbraak, een telegram zenden aan het Gemeentebestuur van Maastricht, luidendeBestuur Bond Heemschut Amsterdam verzoekt beleefd opschorten aanbesteding en gunning afbraak gebouwengroep tegenover Helpoort. Naar wij inmiddels vernamen hebben zich ook plaatselijke vereenigingen met dit geval bemoeid, zoodat met belangstelling afgewacht kan worden wat nu te gebeuren staat. Er is in Maastricht en andere steden reeds voldoende gesloopt, zoodat het werkelijk geen kwaad kan wanneer er een rem wordt aangetrokken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1936 | | pagina 7